Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zamówią 307 haubic ATAGS

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 lutego 2024

Sekretarz Organizacji Rozwoju i Badań Obronnych (DRDO) Samir V. Kamat poinformował, że zamówienia na 307 haubic holowanych Advanced Towed Artillery Gun System (ATAGS) dla indyjskich wojsk lądowych zostaną złożone do 31 marca. Oznacza to, że notujący bardzo duże opóźnienia program opracowania 155-mm haubicy Advanced Towed Artillery Gun System będzie mógł przejść do fazy wykonawczej.

ATAGS uzyskuje szybkostrzelność rzędu 15 pocisków w ciągu 3 minut / Zdjęcie: DRDO

Haubica opracowana przez DRDO wraz z dwoma partnerami z sektora prywatnego Bharat Forge i Tata Advanced Systems ma być istotnym elementem wsparcia ogniowego dla pododdziałów rozlokowanych wzdłuż granic z Pakistanem i Chinami. Szczególną uwagę przywiązywano do tego jak haubica będzie spisywać się w obszarach wysokogórskich. Potrzeby Nowego Delhi sięgają nawet 1580 haubic, aby w pełni zastąpić obecnie używane systemy FH-77B.

ATAGS ma już za sobą wszystkie wymagane testy i prawdopodobnie przezwyciężyła wszystkie trapiące ją od 2013 problemy. Warto przypomnieć, że haubice miały być w uzbrojeniu już w 2019, ale z różnych powodów program doznał opóźnień. Szansa na pozytywną realizację programu pojawiła się już po testach na poligonie Pokhram zakończonych w maju 2022. Już wtedy oficjalne komunikaty mówiły, że haubica potwierdziła niezawodność, odpowiednią celność i zdolność do prowadzenia intensywnego wsparcia ogniowego (Próby ogniowe haubicy ATAGS, 2022-05-04).

Oczekiwano rychłego złożenia zamówień, co jednak nie nastąpiło. Po krajowym zamówieniu Indie liczą na zamówień zagranicznych. Nieoficjalnie mówi się, że pierwszy kontrakt eksportowyzawarto jeszcze w listopadzie 2022 dla kraju nieujawnionego z nazwy ale znajdującego się w strefie bezkonfliktowej. Nie podano jednak żadnych szczegółów (MArG 155 dla Armenii, 2023-11-21).

ATAGS ma masę ok. 18 tys. kg i wyposażona jest we własny napęd, dzięki czemu może szybciej zmieniać pozycję, co ma duże znaczenie w uniknięciu ognia kontrabteryjnego. Dzięki zastosowaniu lufy o długości 52 kalibrów donośność haubicy przekracza 45 km przy użyciu amunicji z gazogeneratorem dennym. DRDO pracuje cały czas nad zwiększeniem tego parametru do 60 km. ATAGS uzyskuje szybkostrzelność rzędu 15 strzałów w ciągu 3 minut (2 producentów indyjskich haubic ATAGS, 2023-03-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.