Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Skyranger następcą Geparda

Obrona powietrzna, Transakcje, 22 lutego 2024

Komisja budżetowa Bundestagu miała zatwierdzić zakup dla Bundeswehry artyleryjsko-rakietowych systemów obrony powietrznej Skyranger 30. Wartość zamówienia ma wynieść 650 mln EUR (2,8 mld PLN). Informacja została opublikowana przez niemieckie media powołujące się na źródła w kręgach wojskowych.

Niemcy mogą zamówić 19 Skyrangerów 30 z opcją na kolejnych 30 / Zdjęcie: Dawid Kozdra

Bundeswehra ma otrzymać 19 systemów Skyranger 30 na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Boxer. Wśród nich ma się znaleźć wóz prototypowy i 18 pojazdów seryjnych, a także wozy amunicyjne, remontowe i symulatory. W opcji pozostanie zakup kolejnych 30 systemów. Głównym dostawcą uzbrojenia ma być Rheinmetall.

Skyranger 30 ma szansę stać się następcą wycofanych przed laty z Bundeswehry systemów przeciwlotniczych Gepard. System jest uzbrojony w szybkostrzelną 30-mm armatę automatyczną KCE, karabin maszynowy kal. 7,62 mm i wyrzutnie ppzr, np. Stinger. Skyrangery mają być systemem przejściowym, które z czasem mają zostać włączone w docelowy system NNbS (Nah- und Nächstbereichsschutz) oparty o pociski rakietowe krótkiego zasięgu. W ten sposób Bundeswehra zamierza odbudować obronę powietrzną na najniższym szczeblu, co wynika z doświadczeń wojny na Ukrainie (Konsorcjum NNbS, 2024-01-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.