Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Konsorcjum NNbS

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 30 stycznia 2024

Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry (BAAINBw) podpisał umowę z konsorcjum ARGE NNbS w sprawie opracowania systemu obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu w programie LVS NNbS (Luftverteidigungssystems Nah- und Nächstbereichsschutz). W skład konsorcjum wchodzi Rheinmetall (lider), Diehl Defence i Hensoldt.

LVS NNbS ma umożliwiać zwalczanie celów powietrznych na dystansie do ok. 40 km za pomocą pocisków IRIS-T SLM / Ilustracja: Hensoldt

Wcześniej finansowanie przedsięwzięcia zostało zatwierdzone przez Komisję Budżetową Bundestagu. Projekt ma kosztować ponad 1,2 mld EUR (ok. 5,4 mld PLN). Z tej kwoty 607 mln EUR ma przypaść Rheinmetallowi, 339 mln EUR Diehl Defence a 284 mln EUR Hensoldtowi (Niemiecka OPL na Boxerze, 2024-01-22).

LVS NNbS ma stanowić następcę wycofanych przed laty systemów obrony powietrznej Roland, które zapewniały osłonę przeciwlotniczą pododdziałom Bundeswehry. Dlatego system ma być wysoce mobilny korzystając z podwozia kto Boxer 8x8. Ma on umożliwiać wykrywanie, śledzenie i zwalczanie zagrożeń na bardzo krótkim i krótkim dystansie (do 40 km), w tym również podczas ruchu.

Próby kwalifikacyjne przyszłego systemu NNbS powinny być realizowane od 2027 a w roku kolejnym powinna ruszyć produkcja seryjna. Będzie się składał z już istniejących elementów na mobilnych nosicielach, co powinno przyspieszyć prace. Przewiduje się jego integrację m.in. z pociskami IRIS-T SLM, stacjami radiolokacyjnymi i innymi elementami. NNbS ma być też interoperacyjny z innymi zestawami OPL, w tym IRIS-T SLM już zakupionymi przez Bundeswehrę, a także artyleryjsko-rakietowymi Skyranger 30.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.