Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemiecka OPL na Boxerze

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, 22 stycznia 2024

Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła finansowanie budowy prototypowych systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu na kołowym transporterze opancerzonym Boxer. Wpisuje się to w założenia inicjatywy Luftverteidigungssystems Nah- und Nächstbereichsschutz (LVS NNbS) związanej z budową systemu obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu do osłony wojsk.

Przyszłe systemy LVS NNbS mają pełnić w Bundeswehrze podobną rolę do wycofanych w 2010 systemów Gepard / Ilustracja: Rheinmetall

W tym celu Niemcy zatwierdzili finansowanie w wysokości 1,23 mld EUR (5,36 mld PLN) na rozwój kluczowych komponentów systemu OPL. Środki mają początkowo pochodzić ze specjalnego funduszu Bundeswehry a z czasem finansowanie ma zostać przekierowane na budżet obronny. Prototyp LVS NNbS ma być gotowy w 2028.

LVS NNbS ma wypełnić lukę w zdolnościach Bundeswehry w konfrontacji z zagrożeniami powietrznymi, a w szczególności bezzałogowcami. Na transporterach Boxer mają być montowane wyrzutnie pocisków IRIS-T SLS o zasięgu ok. 12 km. Poza wozami ogniowymi w skład systemu mają też wchodzić wozy dowodzenia, wozy kierowania ogniem i stacje radiolokacyjne.

Przewiduje się, że LVS NNbS będzie pełnił podobną rolę do wycofanych w 2010 z Bundeswehry artyleryjskich wozów przeciwlotniczych Gepard, dzięki swojej wysokiej mobilności. Będzie miał też większe zdolności od wycofanych w 2005 systemów rakietowych Roland i wciąż eksploatowanych ppzr Stinger w wersji przenośnej i mobilnej w postaci zestawów Ozelot (Skyranger 30 niemal gotowy do produkcji, 2024-01-12, Kontrakt na IRIS-T SLM dla Bundeswehry, 2023-06-28, ILA 2022: premiera Sky Warden NNbS, 2022-06-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.