Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prototyp AMPV z NEMO

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 07 marca 2024

BAE Systems dostarczyło US Army prototypowy moździerz samobieżny na podwoziu transportera Amored Multi-Purpose Vehicle (AMPV). Jako moduł wieżowy zastosowano system NEMO kal. 120 mm opracowany przez fińską Patrię, który jest proponowany amerykańskim wojskom lądowym.

Moździerz NEMO zamontowano na wymiennej płycie stropu kadłuba ExMEP transportera AMPV / Zdjęcie: BAE Systems

Montażu modułu wieżowego NEMO dokonano na stosowanej w AMPV wymiennej płycie stropu kadłuba External Mission Equipment Package (ExMEP). Płyta ta ułatwia i przyspiesza integrację różnych systemów wieżowych na transporterze. Dzięki wykorzystaniu już istniejącego moździerza US Army może także uzyskać nowy sprzęt szybciej i przy niższych kosztach.

AMPV z moździerzem NEMO ma przyczynić się do zwiększenia możliwości prowadzenia ognia względem rozwijanych obecnie systemów M1287 z moździerzem M121 kal. 120 mm. Moździerz montowany w kadłubie i jest chowany na czas transportu pod uchylanymi drzwiami stropu kadłuba.

Zastosowanie NEMO w miejsce obecnie rozwijanych moździerzy umożliwi amerykańskim pododdziałom wsparcia prowadzenie nie tylko ognia stromotorowego, lecz także bezpośredniego. Jednocześnie zwiększona zostanie szybkostrzelność ognia dzięki automatyzacji wieży, co umożliwia strzelanie w trybie MRSI z wykorzystaniem maksymalnie 5 granatów. Przy okazji wyższa będzie przeżywalność załogi, która nie musi opuszczać wnętrza opancerzonego pojazdu.

Dostarczony właśnie prototyp moździerza jest efektem nawiązania współpracy między BAE Systems, a Kongsbergiem i Patrią. Wóz w ciągu najbliższych miesięcy ma zostać poddany rygorystycznym testom i ocenie (Strzelanie AMPV C-UAS, 2024-01-26, AMPV w wariancie moździerza samobieżnego, 2023-12-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.