Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Saab nawiązał współpracę z Babcockiem

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 16 maja 2024

Saab i Babcock nawiązały współpracę na potrzeby programu budowy okrętów nawodnych typu Luleå dla Svenska Marinen (szwedzkiej marynarki wojennej). Wybór partnera z Wielkiej Brytanii ma umożliwić szwedzkiemu przedsiębiorstwu przygotowanie projektu nowych okrętów, co odbywa się na zlecenie Försvarets materielverk (FMV, Administracji ds. zakupów materiałowych).

W porównaniu do okrętów typu Visby, nowe korwety mają być większe i od początku dysponować zwiększonym potencjałem w zakresie OPL / Ilustracja: Saab

Zawiązana współpraca jest efektem porozumienia obu przedsiębiorstw z września 2023 o strategicznej współpracy. Babcock udzieli partnerom wsparcia inżynierskiego, dotyczącego m.in. projektowania struktury okrętów i systemów pomocniczych. Zidentyfikowane zostaną również potencjalne rynki eksportowe dla nowych korwet. W program ich budowy zaangażowany zostanie także szereg innych przedsiębiorstw (Porozumienie Saab i Babcock, 2023-09-15).

Celem szwedzkiej marynarki jest uzupełnienie 5 korwet typu Visby eksploatowanych od 2002. W porównaniu do nich 4 nowe jednostki mają być większe i dysponować jednocześnie większym potencjałem bojowym, szczególnie w zakresie obrony powietrznej. Visby mają w tej kwestii bardzo ograniczone zdolności, które mają zostać rozszerzone w czasie modernizacji i integracji systemu Sea Ceptor z pociskami przeciwlotniczymi CAMM (Szwedzi wybrali Sea Ceptor, 2023-11-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.