Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

K2 na testach w Rumunii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 maja 2024

Jak informuje agencja informacyjna rumuńskiego resortu obrony Pro Patria, na początku tego tygodnia w Rumunii odbyły się testy czołgu K2, oferowanego przez Hyundai Rotem Forțele Terestre Române (rumuńskim wojskom lądowym). Mają one miejsce na terenie poligonu 2. Centrum Szkolenia Bojowego w Smârdan.

Czołgi K2 są oferowane jako uzupełnienie dla procedowanego przez Rumunów zakupu batalionu Abramsów / Zdjęcie: Pro Patria

Z opublikowanych materiałów wynika, że czołg zademonstrowano na poligonie przeprowadzając strzelania i prezentując mobilność pojazdu. Od początku zapowiadano, że w pokazie wezmą udział przedstawiciele rządu i przemysłu.

Rumunia jest zainteresowana pozyskaniem kolejnych czołgów podstawowych w celu modernizacji floty opartej głównie o czołgi wywodzące się z rodziny T-55. Do tej pory Bukareszt zadeklarował chęć zakupu w USA 54 czołgi M1A2 SEPv3 Abrams wraz z wozami wsparcia. W listopadzie 2023 Rumuni uzyskali zgodę Departamentu Stanu na przeprowadzenie transakcji. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie (Zgoda na Abramsy dla Rumunii, 2023-11-10).

Potrzeby Rumunii można szacować na co najmniej 250-300 nowych czołgów. Oznacza to, że zakup Abramsów nie zaspokaja całości potrzeb Forțele Terestre Române. Za głównego konkurenta wozów amerykańskich uważany jest południowokoreański K2. Jedną z decydujących kwestii w wyborze dostawcy czołgów może okazać się współpraca przemysłowa (Rumunia może pozyskać koreańskie uzbrojenie, 2023-02-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.