Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia testuje czołgi

Wojska lądowe, 31 stycznia 2022

Forsvaret (siły zbrojne Norwegii) opublikowały materiały z trwających testów porównawczych czołgów Leopard 2A7 i K2 Black Panther. 27 stycznia czołgi obu typów zaprezentowano ministrowi obrony Norwegii Oddowi Rogerowi Enoksenowi, dowódcy wojsk lądowych gen. dyw. Larsowi S. Lervikowi i dziennikarzom. Co ciekawe, w czasie wizyty po raz pierwszy od 1975 zdarzyło się, że norweski minister obrony jechał czołgiem.

Minister obrony Oddor Roger Enoksen w czasie wizytacji testów czołgów

Testy czołgów potrwają przez najbliższe 4 tygodnie. Pozwolą ocenić działanie obu wozów w warunkach klimatycznych i terenowych Norwegii. Dotyczą przede wszystkim mobilności i siły ognia. Każdy z dostawców przekazał do testów po dwa czołgi. Po ich zakończeniu wskazany zostanie pojazd lepiej spełniający wymagania Hæren (wojsk lądowych). Biorąc pod uwagę te dwa czynniki większe szanse może mieć czołg południowokoreański. Jest on bowiem lżejszy, zaś siła ognia jest porównywalna z Leopardem 2A7. Przewagą niemieckiego czołgu jest zaś silniejsze opancerzenie, szczególnie na burtach wieży.

Przewagą Leoparda 2A7 dla Norwegów może być lepsze opancerzenie i znajomość starszej generacji tych czołgów...

Norwegowie przewidują, że umowa na dostawy czołgów zostanie podpisana przed końcem br, zaś ich dostawy rozpoczną się w 2025. Nie jest znana liczba czołgów, jakie mają zostać zamówione. Koszt pozyskania pojazdów, które zastąpią 52 norweskie Leopardy 2A4NO jest szacowany na 10-15 mld NOK (4,67-7 mld zł).

…zaś K2 odznacza się mniejszą masą ułatwiającą eksploatację i nieco lepszą mobilnością / Zdjęcia: Forsvaret

Jak podkreślił gen. dyw. Lervik nowy czołg będzie w pełni cyfrowy umożliwiając współpracę z wszystkim wozami bojowymi Forsvaret (Wsparcie norweskich CV90, 2022-01-11). Będzie miał również większą siłę ognia i poziom ochrony. Generał dodał, że tej pory nie odnotowano żadnych poważniejszych trudności w testach a obaj oferenci są pozytywnie zaangażowani w przedsięwzięcie (Leopardy 2A7+ w Norwegii, 2022-01-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.