Sąd rejonowy w Hadze odrzucił roszczenia tkMS dotyczące sprzeciwu wobec decyzji holenderskiego resortu obrony w kwestii wyboru dostawcy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Orka. Holandia w marcu br. wybrała francuską Naval Group, która ma dostarczyć Koninklijke Marine (marynarce wojennej) 4 jednostki.
Niemiecki koncern po ogłoszeniu zwycięzcy wystosował skargę, by na drodze sądowej wyjaśnić sprawę zwycięstwa francuskiej oferty. Teraz wiadomo, że skarga została odrzucona, choć Niemcy mają jeszcze możliwość odwołania. Wiele jednak wskazuje, że następcą OP typu Walrus staną się jednak jednostki oparte o projekt Barracuda.
Warto przypomnieć, że wybór Naval Group nie jest ostatecznie przypieczętowany przez Holendrów. Obecnie obowiązuje tymczasowa decyzja o udzieleniu zamówienia. Umowa wykonawcza ma zostać podpisana jeszcze tym roku, po zakończeniu lata. Wpierw jednak ma dojść do zawarcia porozumienia międzyrządowego Holandii i Francji, które powinno zapewnić Holendrom możliwości samodzielnej eksploatacji i obsługi okrętów. W planach jest też porozumienie Ministerstwa Spraw Ekonomicznych i Klimatu z Naval Group, co ma zagwarantować udział holenderskiego przemysłu w tym programie.
Dwa pierwsze okręty typu – Orka i Zwaardvis – powinny zostać dostarczone w ciągu 10 lat od podpisania kontraktu (Holandia wybrała okręty podwodne, 2024-03-16).