Niemiecki Lilium poinformował, że zamierza złożyć w niemieckim sądzie wniosek o ochronę przed niewypłacalnością w procedurze samoadministracji. Start-up z siedzibą w Monachium stara się o środki na dokończenie rozwoju samolotów eVTOL Lilium Jet. Przedsiębiorstwo ogłosiło ten ruch 24 października, tydzień po tym, jak komisja budżetowa Bundestagu odrzuciła jego wniosek o gwarancje w wysokości 50 mln euro, co zablokowało pożyczkę od kraju związkowego Bawaria (Lilium bez gwarancji federalnych, 2024-10-20).
W oświadczeniu wydanym późnym wieczorem 24 października monachijski start-up wskazał, że odmowa gwarancji rządu federalnego za pośrednictwem banku państwowego KfW podważyła plany pozyskania dalszego finansowania od inwestorów prywatnych. Naszym planem było uzyskanie inwestycji akcjonariuszy w nowej rundzie finansowania w wysokości 100 mln euro – powiedział dyrektor generalny Lilium, Klaus Roewe. W zgłoszeniu 6-K do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Lilium wyjaśnił, że samoadministracja pozwoliłby zespołowi zarządzającemu zachować kontrolę nad przedsiębiorstwem pod nadzorem wyznaczonego przez sąd depozytariusza.
Procedura samoadministracji jest często stosowana w celu zainicjowania inwestycji przez nowe podmioty lub procesu sprzedaży aktywów przedsiębiorstwa, podano w oświadczeniu Lilium. W Niemczech procedura ta jest ogólnie postrzegana jako zapewniająca większą szansę na pomyślną restrukturyzację.
Lilium twierdzi, że prowadzi zaawansowane rozmowy z rządem francuskim na temat pożyczki w wysokości 219 mln euro (Francuskie dotacje dla Lilium?, 2024-05-15). Środki te miałyby służyć wsparciu planów produkcyjnych we Francji. Według Lilium, konkurencyjne przedsiębiorstwa sektora otrzymują państwowe wsparcie w tej czy innej formie.