Według informacji uzyskanych przez RAPORT-wto, w Kurzynie Wielkiej w województwie podkarpackim rozpoczęła się budowa infrastruktury pod stanowisko aerostatu rozpoznawczego dla Wojska Polskiego. Jest to efekt realizacji programu Barbara.
Zainicjowane prace rozpoczęły się od przygotowania terenu pod budowę infrastruktury. Po ukończeniu budowy i dostarczeniu aerostatu wraz ze środkami obserwacji technicznej na posterunku radiolokacyjnym w Kurzynie Wielkiej ma stacjonować ok. 70 żołnierzy Wojska Polskiego.
Budowa posterunku odbywa się na podstawie umowy z 22 maja 2024 między MON a rządem USA. Za 960 mln USD Polska odbierze 4 aerostaty do rozpoznania przestrzeni powietrznej i nawodnej wraz z wyposażeniem naziemnym. Według wcześniejszych informacji, aerostaty z programu Barbara mają zostać ulokowane w Kurzynie Wielkiej, Pobikrach, Karbowskim i Sędzicach.
Aerostaty będą zawieszone na wysokości ok. 4 km i posłużą do wykrywania i śledzenia celów powietrznych poruszających się na małych wysokościach. Przyczynią się do poprawy dozoru radiolokacyjnego terytorium Polski, na wschodnich i północnych obszarach państwa, a także państw sąsiadujących. Radary (najprawdopodobniej izraelskie Elta ELM-2083) zastosowane w aerostatach będą mogły wykrywać cele z odległości ponad 300 km (w przypadku dużych obiektów nawet ponad 500 km). Dokładna specyfikacja i wyposażenie aerostatów pozostają informacją niejawną (Aerostaty Barbara zamówione, 2024-05-22, Aerostatowy batalion radiotechniczny, 2023-11-15).