Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

91,5 mld chińskiego budżetu

Strategia i polityka, 07 marca 2011

Władze ChRL ujawniły wielkość budżetu wojskowego na 2011. Wyniesie on równowartość 91,5 mld USD, czyli 16-19% więcej niż rok wcześniej i ponad trzy razy więcej niż w 2000.

Dodatkowe środki na modernizację techniczną będą prawdopodobnie przeznaczone na kluczowe programy, w tym zakup i rozwój najnowszych myśliwców, okrętów wojennych, pocisków balistycznych czy systemów dowodzenia i łączności. Nadal jednak siły zbrojne ChRL wyposażone będą głównie w nienowoczesny już sprzęt. Większość wykorzystywanych operacyjnie czołgów podstawowych to nadal pochodne T-54/55, zaś najliczniej reprezentowanych typem myśliwców jest ciągle Chengdu J-7, wywodzący się konstrukcyjnie z MiGa-21. Dekad zaległości w dziedzinie pozyskiwania nowoczesnego sprzętu nie da się szybko nadrobić, nawet dla dynamicznie rozwijających się Chin / Zdjęcie: MO Chin

Według oficjalnych informacji resortu obrony, budżet wojskowy ChRL na 2011 wyniesie 601 mld juanów, czyli o 67,6 mld więcej (12,7%) niż w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę inflację, która obecnie zbliża się do 5%, oznacza to realny wzrost wydatków o 7-8%.

Zupełnie inny obraz otrzymamy w odniesieniu do przeliczenia wielkości budżetu na dolary. W związku ze stałym umacnianiem się waluty chińskiej, w stosunku do amerykańskiej, budżet na 2011 - według różniących się źródeł - liczony w USD, będzie od 16,4 do nawet 19,9% większy, niż w ubiegłym roku (zobacz np.: Chiny zwalniają). Ma to ogromne znaczenie przy finansowaniu zakupów uzbrojenia za granicą.

Wielu obserwatorów uważa jednak, że oficjalny budżet chińskiego resortu obrony jest jedynie częścią wydatków wojskowych Państwa Środka. Faktem jest bowiem, że jego udział w PKB utrzymuje się od kilku lat w granicach jedynie 1,5%. Analitycy amerykańskiego wywiadu wojskowego szacują, że realnie wskaźnik ten jest 2-3 razy większy. Tylko nieco niższe są oceny specjalistów Kongresu USA (zobacz także: Wydatki wojskowe Chin).

Wskazują oni, że wydatki wojskowe Pekinu ukryte są również w budżetach innych resortów, co dotyczy m.in. finansowania importu uzbrojenia, prac badawczo-naukowych czy części inwestycji budowlanych. Wreszcie, w ChRL nie istnieje prawdziwa kontrola parlamentu nad wydatkami rządowymi, co umożliwia ukrywanie prawdziwych wydatków. Dla uzyskania pełnego obrazu możliwości potencjału Chin, należy również pamiętać o realnej sile nabywczej. Dolar wydany w tym kraju jest zdecydowanie więcej wart, niż wydany z USA.

Nawet jednak pomijając te czynniki, faktem jest, że tegoroczny oficjalny budżet chińskiego resortu obrony umacnia ten kraj na drugiej, po USA, pozycji odnośnie wielkości wydatków wojskowych (zobacz także: Chiny nr 2 na świecie). Biorąc po uwagę oszczędności budżetowe w kolejnych krajach listy, czyli we Francji i Wielkiej Brytanii, w najbliższych latach stan ten nie zmieni się. Można wręcz prognozować, że już za mniej więcej 2 lata poziom oficjalnych wydatków wojskowych Chin osiągnie poziom 120-130 mld USD, co zrównoważy budżety resortów obrony obu tych europejskich krajów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.