Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Decyzja o japońskim myśliwcu stealth w 2016

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 marca 2011

Japonia planuje oblot demonstratora technologii samolotu stealth na 2014, a w 2016 chce podjąć decyzję o jego produkcji. Program jest realizowany po odmowie przez USA sprzedaży myśliwców F-22.

W wywiadzie dla Associated Press Lt. Gen. Hideyuki Yoshioka, odpowiadający w japońskim ministerstwie obrony za rozwój systemów lotniczych, powiedział że demonstrator technologii myśliwca klasy stealth ma zostać oblatany za 3 lata. Potwierdził tym samym wcześniejsze, nieoficjalne informacje. W 2016 rząd w Tokio ma zdecydować, czy opracowany na bazie demonstratora samolot wielozadaniowy wejdzie do produkcji seryjnej. Według płk. Yoshikazu Takizawy z Instytutu Technicznego Badań i Rozwoju Ministerstwa Obrony, japońskich naukowców stać na samodzielne zaprojektowanie samolotu stealth, spełniającego wymagania rodzimych wojsk lotniczych. Jego głównym atutem ma być wyrafinowana awionika, bazująca na najnowocześniejszych procesorach i inteligentnym oprogramowaniu.

Od końca 2009 Japonia wydała na rozwój myśliwca nowej generacji 39 mld jenów (470 mln USD). Prace nad nim zostały zintensyfikowane, kiedy stało się jasne, że Stany Zjednoczone nie sprzedadzą swemu wiernemu sojusznikowi najbardziej zaawansowanych technologicznie myśliwców F-22 (Japonia gotowa kupić zubożone F-22, 2009-06-05). Ich eksportu zabronił Kongres, sprawiając duży zawód Japonii. Tokio kilka razy usiłowało zmienić tę decyzję, ale bez skutku. Amerykanie obawiali się wycieku technologii, które wykorzystano w F-22. Waszyngton nie wykorzystał nawet okazji dla utrzymania przy życiu linii produkcyjnych F-22 po rezygnacji z dalszych własnych zamówień.

Budując w ramach programu ATD-X (Advanced Technologies Demonstrator, F-22 dla Japonii jeszcze droższe, 2009-06-23) samolot Mitsubishi Shinshin (Duch), Japończycy włączyli się do wyścigu zbrojeń lotniczych w rejonie Pacyfiku. Na początku roku swój demonstrator technologii stealth - J-20 oblatali Chińczycy. Nad podobnym samolotem pracują też Koreańczycy w ramach wspólnego z Indonezją programu KF-X (Wspólny myśliwiec Korei Płd. i Indonezji, 2010-07-16). Z kolei Indie budują myśliwiec wielozadaniowy stealth PFM z FR (Umowa o myśliwcu 5. generacji, 2010-12-21) - na bazie oblatanego w ub.r. samolotu PAK FA (T-50). Sami Rosjanie zapowiedzieli niedawno możliwość rozmieszczenia najnowszych myśliwców na Wyspach Kurylskich (Rosyjskie zbrojenia na Kurylach, 2011-03-02), o które toczą spór właśnie z Japonią.

Japonia nie tylko buduje myśliwiec wielozadaniowy przyszłości, ale poszukuje też następców obecnie używanych samolotów F-4EJ i F-15. Pod uwagę brane są amerykańskie F-35 i F/A-18E/F i europejski Eurofighter Typhoon. Odkładana wielokrotnie decyzja o wyborze będzie musiała zapaść wkrótce. W rywalizacji faworyzowany jest F-35 (Japonia bliżej F-35, 2010-11-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.