Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większe koszty operacji libijskiej

Strategia i polityka, 13 maja 2011

Trwająca od 19 marca operacja libijska kosztowała amerykańskich podatników 750 mln USD, zdecydowanie więcej niż zakładano.

Największe koszty operacji nad Libią związana jest z ceną wykorzystywanej amunicji. Na zdjęciu odpalenie pocisku stamosterującego Tomahawk z pokładu niszczyciela USS Barry, jeszcze pod koniec marca, kiedy siły USA odgrywały kluczową rolę w uderzeniach na Libię. Od początku kwietnia aktywność amerykańska znacznie się zmniejszyła, jednak nie została ograniczona - jak wcześniej zakładano - tylko do zadań zaopatrzeniowych i rozpoznawczych / Zdjęcie: US Navy

Informacje o szacunkach kosztów operacji libijskiej podał wczoraj, w czasie wizyty w Camp Lejeune, sekretarz obrony Robert Gates. Wymieniona przez niego liczba jest znacznie wyższa, niż wynikałoby z danych, ujawnionych pod koniec marca.

Poinformowano wtedy, że koszty działań przekroczyły 550 mln USD. Miesięczne wydatki, począwszy od połowy kwietnia, miały nie przekraczać 40 mln USD. Do końca roku budżetowego, a więc do końca września, całość kosztów miała zamknąć się kwotą 800 mln USD (zobacz: 800 mln USD na operację nad Libią).

Wczorajsza wypowiedź sekretarza Gatesa wskazuje, że założenia te nie zostaną zrealizowane. Zamiast 40, amerykańscy podatnicy muszą wydać na miesiąc operacji ok. 150 mln USD. Jeżeli wartości te zostałyby utrzymane przez lato, operacja sił amerykańskich pochłonie od maja do końca września dodatkowe 750 mln USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.