Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnie strzelanie

Wojska lądowe, 23 maja 2011

Na poligonie Bergen-Hohne odbyło się w ubiegłym tygodniu ostatnie strzelanie czołgu Leopard 2A6. To pożegnanie z tym rodzajem uzbrojenia dla holenderskich wojsk lądowych.

Pierwotnie Holendrzy zakupili 445 czołgów Leopard 2 różnych wersji. W ostatnim okresie wykorzystywali operacyjnie jedynie 60 wozów modelu A6. Jednak i te zostaną wkrótce wycofane / Zdjęcie: MO Holandii

Rezygnacja z dwóch batalionów czołgów jest wynikiem planu drastycznych cięć budżetowych i redukcji liczebności sił zbrojnych (zobacz: Holendrzy bez Leopardów).

Realizacja tych zamierzeń odbywa się w szybkim tempie. 18 maja bieżącego roku na poligonie Bergen-Hohne odbyła się uroczystość pożegnania holenderskich czołgów. W jej trakcie jeden z wozów wystrzelił ostatnie 4 pociski, stojąc na 6. stanowisku miejscowej strzelnicy. W tym samym obiekcie odbyły się pierwsze strzelania Leopardów 2, zaraz po ich przyjęciu do służby...

Wygłaszający okolicznościowe przemówienie, były dowódca pułku czołgów, emerytowany gen. Harm de Jonge, wspomniał o skutecznym wykorzystaniu Leopardów 2 w czasie operacji pokojowej na Bałkanach oraz o służbie żołnierzy jednostek pancernych w Iraku i Afganistanie, choć same czołgi nie zostały tam wysłane.

Wśród kadry likwidowanych jednostek panowało przygnębienie. Jeden z dowódców stwierdził, że rezygnacja z czołgów musi doprowadzić do zmiany taktyki wojsk lądowych, które nie będą już w stanie wykonać szybkiego przełamania obrony przeciwnika.

Holandia zamknęła 90-letnią historię wykorzystywania czołgów. Pierwsze pojawiły się wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. W okresie Zimnej Wojny kraj ten utrzymywał flotę ok. tysiąca wozów. Stanowiły one trzon trzech dywizji, tworzących holenderski korpus, przeznaczony - w ramach NATO - do walk w Niemczech.

Wycofane Leopardy 2A6 są nowoczesnymi pojazdami. Holendrzy zamierzają je sprzedać, podobnie jak postąpili w przypadku większości czołgów, które zakończyły służbę w poprzednich latach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.