Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 HK416C dla Policji

Przemysł zbrojeniowy, 28 maja 2011

Przedwczoraj upłynął termin składania ofert na dostawę dla Policji pięciu 5,56-mm subkarabinków H&K HK416C wraz z bogatym wyposażeniem dodatkowym produkcji Magpul i Surefire.

Policja poszukuje 5 subkarabinków HK416C. Nowa broń, stworzona na bazie  karabinka HK416D, pojawiła się w ofercie niemieckiego producenta w lipcu  2010

18 maja Komenda Główna Policji zamieściła ogłoszenie o zamówieniu publicznym 100 Cut 11 MK na Karabinek HK416c kal. 5,56x45 mm NATO w ilości 5 kompletów (pisownia oryginalna), zaś 26 maja upłynął termin składania ofert na dostawy subkarabinków. Jedynym kryterium była cena oferty brutto. Termin realizacji umowy to 15 grudnia 2011.

Subkarabinek HK416C powstał pierwotnie na potrzeby brytyjskich sił specjalnych (patrz: Subkarabinki dla Brytyjczyków, 2009-09-11), które zamierzały zastąpić nim dotychczas używane pistolety maszynowe H&K/EN MP5. Do tej pory jednak przetarg na nową broń nie został w Wielkiej Brytanii rozstrzygnięty. Nowa konstrukcja trafiła do oferty H&K w lipcu 2010 (patrz: Nowy subkarabinek H&K, 2010-07-25).

HK416C jest zmniejszoną odmianą karabinka HK416D z lufą skróconą do 228 mm (takiej samej długości, jak subkarabinek G36C; dla porównania - MP5Ax ma 225-mm lufę), zmodyfikowanym urządzeniem powrotnym i prętową kolbą z niewielką stopką. Pozwoliło to zmniejszyć długość całkowitą do 560/690 mm z kolbą złożoną/wysuniętą (dla porównania, w przypadku MP5A3/A5 wartości te wynoszą 550/700 mm, zaś w G36C - 500/720 mm). Masa subkarabinka to 2,95 kg bez magazynka (w przypadku MP5A3/A5 - 3,08 kg, G36C - 2,82 kg).

Warto wspomnieć, że HK416D w odmianach HK416D10RS z 264-mm lufą, HK416D145RS z lufą długości 368 mm i HK416D16RS z 419-mm lufą są już niemal standardowym uzbrojeniem w polskich Wojskach Specjalnych - JW GROM, JW Komandosów i JW Nil (poza JW Formoza, która użytkuje inną konstrukcję z Oberndorfu - H&K G36KV z 406-mm lufą), trafiły również do Policji (Wydział Specjalny Zarządu Operacji Specjalnych CBŚ, BOA), Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i innych służb.

Cechą charakterystyczną HK416C jest skrócona tuleja urządzenia  powrotnego i prętowa, wysuwana kolba z szczątkową stopką, w miejscu  dotychczasowej osadzonej na tulei. To rozwiązanie wynika z wymagań  brytyjskiego programu, który narzucał ścisłe ograniczenia gabarytowe

Nowy subkarabinek - z uwagi na niewielkie lub wręcz zerowe dotychczasowe zamówienia - jest znacznie droższy od swojego większego brata, czyli HK416D. Do tej pory nie pojawiły się żadne informacje o sprzedaży HK416C komukolwiek, co oznacza, że polska Policja może zostać pierwszym, oficjalnie znanym odbiorcą na tej broni świecie.

Interesującym doświadczeniem jest lektura Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), a szczególnie parametrów technicznych zamawianej broni. Dosyć typowe jest, że zamawiający stosuje w tym miejscu iście kuriozalne zapisy, stanowiące specyficzny polsko-angielski bełkot techniczny, przepisany na chybił-trafił z broszur reklamowych producenta. Dla przykładu, z bliżej nieokreślonych powodów samonośna lufa i samonośne łoże-zestaw szyn montażowych raz nazywane są pływającą lufą, zaś kilka linijek niżej szyną montażową o czterech powierzchniach montażowych typu free-floating, dwustopniowy spust nazwano rodzajem spustu typu 2 Stage, zaś broń nie ma mieć zamka ryglowanego obrotowo, ale mechanizm zamka ryglowany przez obrót, cokolwiek to ostatnie miałoby znaczyć. Znalazło się tam podkreślenie, że zamawiającemu zależy na broni z wysuwaną 3-pozycyjną kolbą i nie dopuszcza się kolby teleskopowej (co oznacza w praktyce kolbę HKE1, typową dla HK416D).

Ciekawe jest szczegółowe ukompletowanie każdego z 5 HK416C. Otóż Policja zażyczyła sobie, aby broń dostarczana była z 3-punktowym pasem nośnym, zestawem do czyszczenia i konserwacji, jednym 30-nabojowym magazynkiem metalowym H&K, 12 czarnymi magazynkami Magpul EMAG30 MagLevel (z oknem inspekcyjnym pozwalającym na ocenę pozostałego zapasu amunicji), dodatkową dźwignią, pozwalającą zwolnić suwadło z tylnego położenia za pomocą palca wskazującego ręki na chwycie Magpul BAD Lever, chwytem przednim Magpul MOE RVG z jakichś bliżej nieokreślonych powodów w kolorze zielonym, również zielonymi, trzema kompletami po 8 dwuczęściowych nakładek ochronnych na szyny montażowe Magpul XTM Panels, zielonymi 12 gumowymi uchwytami do magazynków Magpul 5.56mm, latarką Surefire M620C Scout Light WeaponLight zwaną oświetlaczem taktycznym, z podwójnym włącznikiem Surefire SR09-D-IT (do oświetlenia Surefire i laserowego wskaźnika celu/oświetlacza/podświetlacza celu pracującego w świetle widzialnym i podczerwieni L3/Insight Technology AN/PEQ-15 ATPIAL).

HK416D w odmianach z różnymi długościami luf są już używane w Policji,  stanowią też standardowe wyposażenie jednostek specjalnych podległych  Dowództwu Wojsk Specjalnych. Na zdjęciu karabinki JW Komandosów w  wersjach HK416D145RS i HK416D165RS / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

HK416C prawdopodobnie trafi do takich komórek organizacyjnych Policji, jak Centralne Biuro Śledcze (o czym może świadczyć kwestia włącznika do latarki, jak i urządzenia ATPIAL, używanego przez WS ZOS CBŚ) lub Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Biorąc pod uwagę, że polskim, wieloletnim dystrybutorem broni strzeleckiej produkowanej przez niemiecką spółkę Heckler & Koch dla wojska i służb mundurowych jest warszawski Cenrex, nietrudno domyślić się, kto dostarczy policjantom nowy subkarabinek. Poddostawcą akcesoriów Magpula i Surefire będzie zapewne warszawski Kaliber, który zadebiutował na tegorocznym Europoltechu jako polski przedstawiciel obu tych producentów (patrz: Europoltech 2011: Akcesoria Magpula w Polsce, 2011-04-18).

Trzeba przyznać, że zamawiający niewątpliwie pilnie śledzi światowe trendy, chcąc dostarczyć funkcjonariuszom najnowsze dostępne światowe uzbrojenie z najmodniejszymi w tym sezonie dodatkami produkowanymi przez amerykański Magpul. Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, po co funkcjonariuszom potrzebna jest, obok wykorzystywanych 5,56-mm subkarabinków H&K G36C i 5,7-mm pistoletów maszynowych FN P90, tego rodzaju broń. Trudno też rozważać, jaka jest jej przewaga nad używanym w Policji (CBŚ, BOA) 5,56-mm subkarabinkami H&K HK416D10RS z lufą o 36 mm dłuższą.

Tego rodzaju zakupy potwierdzają tezę o nieoficjalnej rywalizacji między elitarnymi formacjami MSWiA i MON (w tym Biura Ochrony Rządu) o najnowsze uzbrojenie i wyposażenie. Stąd w ręce żołnierzy i funkcjonariuszy trafiają niewielkie - a czasami wręcz mikroskopijne, jak przy obecnym zamówieniu - partie 5,56-mm karabinków Colt Canada CQB i C8CT, FN SCAR-L, Bushmaster ACR (patrz: Bushmaster ACR dla Polski, 2011-02-04), 7,62-mm karabinów FN SCAR-H i H&K HK417. Lista ta jest otwarta i wkrótce pewnie można spodziewać się nowych, jeszcze bardziej egzotycznych zakupów. Każde z zamówień jest na swój sposób przez każdego kupującego uzasadniane, ale zbiorczo wygląda to dosyć chaotycznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.