Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Honeywell dla Jaguarów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 czerwca 2011

Indyjski rząd zdecydował się na rozpoczęcie negocjacji z amerykańską Honeywell, w sprawie dostaw silników dla myśliwców Jaguar.

Wojska lotnicze Indii posiadają prawie 125 dwusilnikowych Jaguarów. Są one wykorzystywane do misji uderzeniowych, w tym przenoszenia broni atomowej. Utrzymanie ich w służbie jest jednym z priorytetów sił zbrojnych. Zostaną zastąpione projektowanymi dopiero myśliwcami 5. generacji

Indyjskie Jaguary - częściowo montowane w zakładach HAL - weszły do służby w latach 1980-1987. Mimo stosunkowo intensywnej eksploatacji, ich płatowce posiadają jeszcze spore zapasy resursów. Wymiany wymagają jednak silniki.

W listopadzie ubiegłego roku wysłano w tej sprawie zapytania ofertowe do Rolls-Royce`a - współproducenta oryginalnych Adourów o ciągu 32,5-37 kN (w zależności od wersji) - oraz Honeywella. Brytyjczycy zaoferowali Adour Mk 821, najnowszą, opracowywaną odmianę modelu 871, które napędzają szkolno-bojowe Hawki (zobacz: Hawki bliżej Indii), Amerykanie zaś F125IN, o ciągu 43,8 kN, odmianę najnowszych modeli rodziny F124, które napędzają m.in. włoskie, szkolno-bojowe M-346. Silnik ten był już prezentowany w Indiach w 2008.

Ostatecznie jednak Rolls-Royce wycofał się w przetargu. W związku z tym musiał on zostać odwołany. Według szefa sztabu wojsk lotniczych, marszałka P V Naika, władze wojskowe zdecydowały się w takiej sytuacji na negocjacje z wybranym oferentem, a więc Honeywellem. Wartość ewentualnego kontraktu na dostawy ponad 250 silników, wraz z częściami zamiennymi, może osiągnąć wartość 2 mld USD.

Wymiana silników ma zostać połączona z modernizacją awioniki, systemów obserwacji nocnej i zainstalowaniem celownika nahełmowego pilota.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.