Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ile Brytyjczycy zapłacą za Libię?

Strategia i polityka, 26 września 2011

Oficjalnie 6 miesięcy kampanii lotniczej nad Libią będzie kosztowało brytyjskich podatników 260 mln GBP. Francis Tusa, wydawca Defence Analysis uważa, że kwota jest kilka razy większa.

HMS Ocean, brytyjski śmigłowcowiec, zaangażowany w konflikt. Na jego pokładzie widoczne są m.in. szturmowe Apache AH1 / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Według czerwcowego oświadczenia Liama Foxa ministra obrony, dodatkowe koszty operacyjne, związane z interwencją w Libii, zamkną się między marcem a wrześniem kwotą 120 mln GBP. Dodatkowe 140 mln pochłonie zakup uzbrojenia, zużytego w czasie bombardowań (zobacz: Funty przeciw Libii).

Całkowicie innego zdania jest Francis Tusa, wydawca Defence Analysis. Według jego szacunków, prawdziwy koszt operacji do końca sierpnia zamyka się w przedziale od 850 mln do 1,75 mld GBP, w zależności od zastosowanej metodologii.

Uznał on, że resort obrony zaniża koszty godziny lotu samolotów bojowych, jak i cenę uzbrojenia. Dla przykładu, stwierdza, że jedna misja Tornado GR4 wymaga 35 tys. GBP, zaś Eurofightera Typhoona 45 tys. GBP. Określił cenę bomby Paveway IV na 50 tys., a lotniczy ppk Brimstone na 183 tys. GBP. Koszt dzierżawy włoskiej bazy Gioia del Colle ma - według niego - wynosić 10 mln GBP.

Tusa poinformował, że wyliczenia te biorą pod uwagę wartości minimalne i nie obejmują ostatnich kosztów, a także części wydatków początkowych, w tym środków, jakie resort obrony musiał wydać na wynajęcie samochodów firmy przewozowej Eddie Stobard, dla transportowania urządzeń i zapasów RAF do Włoch.

Brytyjczycy wykorzystują do ataków na Libię - a obecnie na dwie ostatnie enklawy, znajdujące się pod kontrolą zwolenników Muamara Kadafiego - 32 samoloty, śmigłowce, w tym szturmowe oraz siły morskie, w tym okręty patrolowe, śmigłowcowiec, okręt podwodny i trałowiec. Według oficjalnych informacji ministerstwa obrony, brytyjskie samoloty wykonały do tej pory 1600 misji bojowych, niszcząc 900 celów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.