Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Senat Francji za Reaperami z USA

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 30 listopada 2011

Francuski senat przyjął projekt noweli budżetowej, która wyklucza zrealizowanie umowy z IAI i Dassault Aviation o zakupie 7 dużych bsl Heron, preferując amerykańskie MQ-9 Reaper.

MQ-9 Reaper mimo, że nieco mniejszy od Herona, ma - według zapewnień francuskich senatorów - większe możliwości operacyjne (m.in. może przenosić uzbrojenie) i jest tańszy od izraelskiego konkurenta / Zdjęcie: USAF

Projekt zmian w budżecie resortu obrony pojawił się wśród członków komisji obrony i spraw zagranicznych francuskiego senatu, po wysłuchaniu ministra obrony, Gérarda Longuet. Stwierdził on, że wybrany przez wojsko bsl IAI Heron (zobacz: Francja wybrała Herony TP) jest o 30% droższy i dysponuje o ok. 20% mniejszymi zdolnościami operacyjnymi niż amerykański MQ-9 Reaper.

Te dwie konstrukcje rywalizowały o zamówienie francuskich wojsk lotniczych. W lipcu wygrał ostatecznie Heron, oferowany wspólnie przez IAI i Dassault Aviation. Drugie przedsiębiorstwo jest odpowiedzialne za zainstalowanie wymaganych przez odbiorcę rodzimych systemów, głównie łączności.

Na zakup 7 samolotów, dwóch stacji kontrolnych i urządzeń pomocniczych, w projekcie przyszłorocznego budżetu zarezerwowano 318 mln Euro. Kwota ta pokryje niemal cały zakup importowy, wyceniony na 320 mln Euro. Dodatkowo do Dassault Aviation ma trafić ok. 50 mln USD na doposażenie samolotów.

Zamiast tego, senatorowie planują zmniejszyć wspomnianą kwotę do 209 mln Euro, co z kolei pozwoliłoby na zakup Reaperów, produkowanych przez General Dynamics. Współpracujące z nim francuskie zakłady EADS miałyby zainkasować w późniejszym terminie dodatkowe 88 mln Euro.

Zaoszczędzona w przyszłorocznym budżecie kwota miałaby zostać przekazana na dofinansowanie programu rozwoju nowego, francusko-brytyjskiego bsl, rozwijanego w ramach programu Telemos. Powinien on wejść do służby w 2020. Na ten cel senatorowie chcą przeznaczyć 80 mln Euro. Dodatkowe 29 mln mogłoby zostać wykorzystane dla modernizacji obecnie wykorzystywanych bsl Harfang, czyli odmiany IAI Heron 1.

Uchwała senatu nie oznacza jeszcze zablokowania wykonywania umowy lipca bieżącego roku. Została dopiero skierowana do wspólnej komisji obu izb parlamentu. Jeżeli zaopiniuje ona pozytywnie propozycję, projekt musi zostać jeszcze przyjęty przez niższą izbę oraz całe zgromadzenie narodowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.