Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykańska tarcza w Indiach?

Strategia i polityka, 27 stycznia 2012

USA zaproponowały Indiom współpracę w budowie systemu obrony przeciwrakietowej. To kolejna już propozycja zacieśnienia współpracy wojskowo-technicznej.

Start pocisku SM-3 z pokładu okrętu / Zdjęcie: Raytheon

O propozycji poinformował zastępca sekretarza obrony USA Robert Sher, w wywiadzie dla indyjskiej agencji prasowej PTI. Powiedział, że współpraca wzmocni nie tylko bezpieczeństwo w Azji południowej, ale i na świecie.

Sher powołał się przy tym na zrealizowane już i będące w toku projekty, w tym dostawy samolotów transportowych C-17 i C-130J (zobacz: Umowa o indyjskich C-17, Kolejne 6 C-130J dla Indii) oraz wstępną ofertę sprzedaży myśliwców F-35. Zapewnił, że Stany Zjednoczone pozostaną wiernym dostawcą uzbrojenia. Dodał również, że Waszyngton zamierza skoncentrować się na współpracy z Indiami w zakresie prac badawczo-rozwojowych, w celu opracowania nowych broni, z których oba kraje będą miały korzyści.

Amerykanie intensywnie promują swoje produkty wojskowe na subkontynencie, po tym jak władze Indii zdecydowały się dopuścić do swojego rynku produkty made in USA. Ma to swój wymiar gospodarczy - w okresie zmniejszania zamówień dla amerykańskich zakładów zbrojeniowych ze strony własnych sił zbrojnych - ale i polityczny, związany ze zbliżeniem między Waszyngtonem i Dehli, wymierzonym w Pekin.

Propozycja współpracy w dziedzinie systemów antybalistycznych może trafić na podatny grunt. Indie zainicjowały własny program w 1983 i korzystając z technologicznego wsparcia Izraela, doprowadziły do powstania sprawnych prototypów. Jednak są one zdolne do przechwytywania wrogich głowic na dystansach rzędu kilkudziesięciu km, w ostatniej fazie ich lotu (zobacz: Indyjski test antyrakietowy, Test indyjskiej antyrakiety). Natomiast Amerykanie są liderem w dziedzinie obrony przeciwko pociskom balistycznym średniego zasięgu, wprowadzając już do służby zestawy systemu THAAD (także stworzone dla przechwytywania głowic w ostatniej fazie lotu, jednak na większych dystansach i pułapach; zobacz: Pierwsza bateria THAAD) i morskie SM-3 (zobacz: Udana próba SM-3), a także dysponując doświadczeniami w projektowaniu systemów, zdolnych do niszczenia pocisków międzykontynentalnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.