Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ataki na meksykańskich żołnierzy

Strategia i polityka, 01 lutego 2012

Przedstawiciele lokalnych władz w mieście Guasave przyznali nieoficjalnie, że po poniedziałkowych atakach przestępców z kartelu narkotykowego, z ran zmarło 3 meksykańskich żołnierzy.

To już stały widok na ulicach miast w północnym Meksyku. Rząd tego kraju skierował w 2006 kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy do pomocy policji, która własnymi siłami nie jest w stanie zwalczyć karteli, przerzucających narkotyki do USA. Wysiłki te nie doprowadziły jednak do ustabilizowania sytuacji / Zdjęcie: theepochtime.com

100-tysięczne Guasave jest jedną z meksykańskich metropolii, w której olbrzymie wpływy mają narkotykowe grupy przestępcze. W tym przypadku jest to kartel Silanoa.

W ostatni poniedziałek grupy uzbrojonych mężczyzn dokonały skoordynowanych, niemal równoczesnych ataków na trzy posterunki wojskowe. Według jednego z zachowujących anonimowość urzędników miejscowej prokuratury, rany odniosło kilkunastu żołnierzy, z których trzech zmarło w szpitalach. Kilkugodzinne starcia doprowadziły do paraliżu miasta.

Od grudnia 2006, kiedy rząd skierował wojsko do przywrócenia kontroli nad opanowanymi przez gangi miejscowościami (zobacz: Armia walczy z gangami), w Meksyku zginęło - według najbardziej tragicznych szacunków - nawet 50 tys. ludzi. W dużej mierze byli to członkowie rywalizujących grup przestępczych, jednak część zabitych to przedstawiciele administracji państwowej, wymiaru sprawiedliwości, policji i wojska. Sytuacja jest na tyle poważna, że porównuje się ją do panującej kilkanaście lat temu w Kolumbii. Kartele narkotykowe zagrażały wtedy integralności państwa. Co więcej, przedstawiciele władz USA wskazują, że brak stabilizacji za południową granicą stwarza w istocie większe zagrożenie niż sytuacja w Iraku czy Afganistanie (zobacz także: Amerykańska pomoc dla Meksyku).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.