Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne JHSV

Marynarka wojenna, 28 lutego 2012

Pentagon zamówił w Austal USA kolejne 2 katamarany transportowe Joint High Speed Vessel (JHSV), przeznaczone dla batalionu piechoty. To 8. i 9. jednostka tego typu.

Pierwszy z JHSV, USNS Spearhead przed wodowaniem i nadaniem imienia, co nastąpiło we wrześniu 2011. W marcu bieżącego roku powinny rozpocząć się zakładowe próby morskie jednostki. Obecnie Austal USA buduje także dwa inne katamarany typu JHSV / Zdjęcie: US Navy

Obecnie US Navy wykorzystuje cztery szybkie katamarany. Pierwszym był Westpac Express Austala, leasingowany od 2002. Później do służby weszła druga podobna jednostka, ale innego producenta. Wreszcie - zaledwie kilka tygodni temu - kupiono dwa kolejne szybkie promy od do zbankrutowanego przewoźnika Hawaii Superferry (zobacz: US Navy kupiła 2 używane promy).

Pozytywne doświadczenia w wykorzystaniu cywilnych katamaranów- zapewniających możliwość szybkiego transportowania kilkuset żołnierzy lub kilkuset ton ładunku - wpłynęła na decyzję o zakupie dedykowanych, wojskowych konstrukcji. 31 stycznia 2008 US Army i US Navy podpisały z Austal USA porozumienie ramowe o zaprojektowaniu i dostarczeniu 10 jednostek typu JHSV, zdolnych do transportowania kompanii Marines z pełnym zaopatrzeniem lub batalionu piechoty. Przy maksymalnej prędkości 35 w., zasięg promów wynosi ok. 2300 km, zaś przy 20 w - ok. 4000 km (zobacz: Zielone światło dla JHSV).

W ramach kolejnych umów cząstkowych Pentagon podpisał z Austal USA w ubiegłym tygodniu kolejną już umowę na 8. i 9. katamaran. Wartość kontraktu to 321,7 mln USD. Szacunkowa wartość całego zlecenia to 1,6 mld USD. Możliwe jednak, że odbiorca zwiększy w następnych latach zamówienie. Potrzeby US Navy określa się nawet na 23 JHSV.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.