Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

42 F-35 dla Japonii za 10 mld USD

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 maja 2012

Pentagon poinformował Kongres, że 42 myśliwce F-35 oferowane Japonii mają kosztować 10 mld USD. Tokio twierdziło dotąd, że chce zapłacić za nie 2 razy mniej.

Defense Security Cooperation Agency (DSCA) Pentagonu podała do wiadomości, że 30 kwietnia poinformowała Kongres USA o możliwości sprzedaży rządowi Japonii w ramach Foreign Military Sale (FMS) 42 myśliwców F-35A za ok. 10 mld USD. Transakcja miałaby dotyczyć dostarczenia 4 F-35A do 2017 i 38 myśliwców tego typu w kolejnych latach. Miałyby one zastąpić w japońskich Air Self-Defense Force przestarzałe myśliwce F-4EJ Kai Phantom.

Pakiet oferowany Japonii ma zawierać 42 F-35A napędzane silnikami Pratt & Whitney F-135 plus 5 silników zapasowych. Poza tym systemy WRE, dowodzenia i dystrybucji informacji (C4I/CNI), system logistyczny (ALGS) i systemy informacyjne wspierające eksploatację samolotów. Uzupełniać ma go pakiet szkoleniowy oraz inne wyposażenie techniczne. Oferta nie uwzględnia uzbrojenia.

Głównymi realizatorami kontraktu miałyby być Lockheed Martin Aeronautics Company i Pratt and Whitney Military Engines. Planowana transakcja nie przewiduje offsetu. Przewidywane jest powołanie lokalnych przedstawicielstw amerykańskich dostawców. Nieoficjalnie Amerykanie liczą na to, że sprzedadzą Japończykom nawet 100-120 F-35A, jeśli ci wybiorą samoloty tego typu w ramach programu F-XX realizowanego dla zastąpienia myśliwców Mitsubishi F-15J/DJ.

O tym, że Japonia wybrała F-35A, który pokonał amerykańskiego F/A-18 E/F Super Hornet i europejskiego Eurofighter Typhoona, poinformował 20 grudnia 2011 minister obrony Yasuo Ichikawa (Tokio potwierdziło zakup F-35, 2011-12-20). Przedstawiciele resortu szacowali wówczas, że cena jednego myśliwca z pakietem logistycznym i szkoleniowym nie wyniesie więcej niż 120 mln USD. Tymczasem według danych ujawnionych przez DSCA, amerykańska oferta jest dwukrotnie wyższa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.