Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tokio potwierdziło zakup F-35

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 grudnia 2011

Yasuo Ichikawa japoński minister obrony poinformował dzisiaj, że jego kraj zdecydował się na zakup 42 myśliwców Lockheed Martina F-35A Lightning II.

Amerykanie sprzedali już 14 Lightningów II Australii, która docelowo zamierza nabyć łącznie 72 lub nawet 100 samolotów tego typu. Dzisiejsza decyzja władz w Tokio przesądza w zasadzie podpisanie umowy o kolejnych 42 egz. Podobny krok przewidywany jest również w Korei Południowej, zainteresowanej nabyciem 60 takich odrzutowców. W ten sposób Waszyngton zaopatrzy w swoje myśliwce wszystkich trzech najważniejszych sojuszników w regionie, skutecznie rugując europejską konkurencję / Zdjęcie: Lockheed Martin

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami japońskich mediów, jeszcze przed końcem bieżącego roku władze w Tokio ogłosiły wybór F-35A, jako przyszłego myśliwca wojsk lotniczych (zobacz: Japonia wybrała F-35?).

Minister Ichikawa poinformował, że jego kraj wyraził wolę zakupu 42 samolotów. Pierwsze płatności przewidziane są do zrealizowania w roku budżetowym 2013, co oznacza, że zakończenie negocjacji i podpisanie umowy powinno odbyć się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Szef resortu obrony wyraził nadzieję, że dostawy pierwszych samolotów mogłyby zostać zrealizowane w 2016.

To jedyne pewne dane, ujawnione przez władze. Media wskazują co prawda, że wartość przedsięwzięcia wyniesie od 4 do 7 mld USD, jednak są to tylko szacunki, nie mające żadnych podstaw formalnych.

Identyczna sytuacja dotyczy zakresu współpracy przemysłowej. Wiadomo, że miejscowe zakłady lotnicze są w stanie podjąć się produkcji wielu podzespołów F-35. Przedstawiciele przemysłu wskazują nawet, że w przypadku zniesienia części ograniczeń, dotyczących eksportu uzbrojenia, Japonia mogłaby zostać włączona jako stały dostawca podzespołów myśliwców produkowanych w USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.