Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

Warning: DOMDocument::loadHTML() [domdocument.loadhtml]: Unexpected end tag : u in Entity, line: 1 in /library/Site/String.php on line 146

IDEB 2012: Czeskie LMV z ZSRD 07

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 maja 2012

Na IDEB pokazano czeski wóz opancerzony IVECO LMV wyposażony w słowacki zsmu EVPU ZSRD 07 z karabinem maszynowym FN MAG.

Na IDEB zadebiutował, na lekkim wozie opancerzonym IVECO LMV czeskiej armii, słowacki zsmu EVPU ZSRD 07 uzbrojony w belgijski karabin maszynowy FN MAG Standard. Skuteczny zasięg ognia wynosi 1200 m. Zakrespodniesienia to od -15 do 70°, zakres obrotu wynosi 360°, skrzynka amunicyjna mieści 500 nabojów

W Bratysławie na stoisku czeskiej armii pokazano po raz pierwszy lekki samochód opancerzony IVECO LMV M65E19WM (Czesi zamówili kolejne LMV, 2009-12-29) wyposażony w zsmu ZSRD 07 produkcji słowackiej EVPU. Pojazdy w prezentowanej konfiguracji mają być używane do rozpoznania artyleryjskiego, wsparcia logistycznego i innych specjalistycznych zadań. Do wyposażenia wozów należeć mogą do dwóch radiostacji, system GPS/PPS oraz system identyfikacji swój-obcy (BIFF).

Pełne oznaczenie pokazywanego na IDEB wozu to IVECO M65E19WM LMV 4x4 LOV 7.62. Jest to jeden z 11 pojazdów z zsmu ZSRD 07, które dołączą do pozostałych 79 czeskich LMV z zsmu Kongsberg Protector M151. Te ostatnie uzbrojone zostały w 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe FN Browning M2HB-QCB

Prezentowany na IDEB ZSRD 07 uzbrojony został w karabin maszynowy FN MAG Standard do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Zdalnie sterowany moduł uzbrojenia jest owocem słowacko-czeskiej współpracy w zakresie budowy sensorów i stanowiska operatora. ZSRD 07 jest stabilizowany w obu płaszczyznach i może pracować w temperaturach od -32 do 44° C. Sensory modułu to 2 dzienne kamery telewizyjne, niechłodzona kamera termowizyjna i dalmierz laserowy do pomiaru odległości.

Panel kontrolny zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia ZSRD 07, będący efektem słowacko-czeskiej współpracy / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Pierwotnie ZSRD 07 przystosowany był do broni z prawostronnym podawaniem amunicji: radzieckiego karabinu maszynowego PKT zasilanego nabojem 7,62 mm x 54R i, w przypadku odbiorców preferujących NATO-wskie kalibry, polskiego UKM-2000C do naboju 7,62 mm x 51 NATO (UKM-2000C dla Czechów i Słowaków?, 2010-05-06). Ostatecznie moduł został przystosowany do konstrukcji z podawaniem amunicji z lewej strony, jak belgijski FN MAG Standard. Deklarowana jest również możliwość współpracy ZSRD 07 z 12,7-mm wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi i 40-mm granatnikami maszynowymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.