Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe śmigłowce dla PAF

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 lipca 2012

Wojska lotnicze Filipin planują zakup jeszcze w bieżącym roku 10 lekkich śmigłowców szturmowych. Prawdopodobnie będą to AgustaWestland A129 International.

PAF posiada  tylko 25 lekkich śmigłowców szturmowych MD-520MG. 20 z nich miało  zostać wyremontowanych / Zdjęcie: PAF

Dowódca wojsk lotniczych, gen. Lauro Catalino de la Cruz, informując o nowym zakupie powiedział, że Filipiny preferują włoskie śmigłowce ze względu na ich możliwości bojowe. Jak powiedział, są one również tańsze od konkurentów amerykańskich. - Widziałem je i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy je mieć - powiedział generał.

Nowe śmigłowce mają wzmocnić flotę używanych od lat 1990., amerykańskich MD-520. Generał nie powiedział, ile będą one kosztowały. Media spekulują, że chodzi o śmigłowce AgustaWestland A129. Zakup jest częścią programu modernizacyjnego Wyższa konieczność, który obejmuje 138 zadań modernizacyjnych armii filipińskiej. Rząd w Manili przeznaczył na jego realizację 1,8 mld USD (75 mld PHP). Plan ma być zatwierdzony do 31 lipca i zrealizowany w ciągu 5 lat, głównie na rzecz wojsk lotniczych i marynarki wojennej.

Filipiny kupiły wcześniej m.in. 8 śmigłowców PZL W-3 Sokół (zobacz: Sokoły w filipińskiej służbie, 2012-03-12). Sekretarz obrony Voltaire Gazmin, informując o nowym programie powiedział, że w ciągu najbliższych 2 lat PAF otrzyma nowe lekkie samoloty szturmowe, lekkie i średnie samoloty transportowe, jako zamiennik dla przestarzałych C-130 Hercules, oraz samoloty patrolowe i rozpoznawcze.

Filipińskie lotnictwo jest w fatalnym stanie. Na 393 statki powietrzne, tylko 91 jest zdolnych do wykonywania zadań operacyjnych (zobacz: Fatalny stan filipińskiego lotnictwa, 2011-09-11). Słabość armii sprawia, że Filipiny są bezradne m.in. w sporze z ChRL o ławicę Scarborough (patrz: RAPORT-wto 07/2012) oraz kilka wysp archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. W czerwcu chiński kuter patrolowy staranował łódź rybacką z Filipińczykami na pokładzie. 1 z rybaków zginął, 3 zostało rannych, a 4 uznano za zaginionych. Manila jest bezradna wobec tych działań i ogranicza się do protestów dyplomatycznych.

Dużym zagrożeniem dla rządu w Manili jest również partyzantka komunistyczna i muzułmańska. Ostatnią reprezentuje Front Wyzwolenia Moro, który dąży do oderwania od Filipin wyspy Mindanao, zamieszkałej przez muzułmanów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.