Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzecia fregata Projektu 17

Marynarka wojenna, 21 lipca 2012

Dzisiaj odbyła się uroczystość przekazania flocie indyjskiej fregaty stealth Projekt 17 INS Sahyadri. Jest to trzecia i zarazem ostatnia z zamówionych jednostek.

Fregaty Projektu 17 mają wyporność 6,2 tys. ton, a długość 143 m. Napęd to kombinowany system (CODOG) z turbiną gazową GE LM-2500 i dieslem SEMT Pielstick, dzięki któremu okręt rozwija prędkość maksymalną 32 węzły. Zasięg wynosi 9 tys. km / Zdjęcie: Indian Navy

Fregata INS Sahyadri (nazwa pochodzi od liczącego 1600 km pasma gór), podobnie jak dwie poprzednie, została zbudowana przez stocznię Mazagon Docks Ltd. (MDL) w Bombaju. Zamówienie na wszystkie trzy jednostki zostało złożone jeszcze w 1999. Ze względu na opóźnienia, związane m.in. z problemem zakontraktowania dostaw stali, realizacja całego programu przesunęła się w czasie o kilka lat.

Pierwszy z okrętów, INS Shivalik, został przekazany indyjskiej flocie przed dwoma laty (Indyjska fregata stealth, 2010-05-01). Drugi, INS Satpura, został wprowadzony do wyposażenia marynarki wojennej Indii w sierpniu zeszłego roku. Obydwa zdążyły już udowodnić swej wartości, angażując się m.in. w operacje antypirackie na wodach Zatoki Adeńskiej.

Przyjęcie do służby INS Sahyadri oznacza symboliczne zakończenie Projektu 17. W planach jest jednak rozpoczęcie prac nad fregatami zmodernizowanego Projektu 17a (Startuje Project 17A, 2009-06-29). New Delhi ma docelowo zamówić 7 takich jednostek. Nie wiadomo jednak, kiedy do tego dojdzie. Cały program jest już bowiem opóźniony. Według wstępnych założeń, budowa pierwszego okrętu miała rozpocząć się w zeszłym roku.

INS Sahyadri jest uzbrojona m.in. w 2 izraelskie systemy przeciwlotnicze Barak-1, 2 rosyjskie armaty AK-630, 8 pocisków samosterujących Club o zasięgu ponad 300 km, 76-mm działo morskie OtoMelara Super Rapid (SRGM) produkowane na włoskiej licencji przez BHEL i 8 wyrzutni pocisków ZOP RBU 6000. Jego systemy elektroniczne zostały zintegrowane przez Bharat Electronics Ltd. z wykorzystaniem sieci AISDN (ATM Integrated Services Digital Network).

Przekazany dziś w obecności ministra obrony, A. K. Anthony, okręt jest 134 jednostką marynarki indyjskiej. W budowie jest 46 kolejnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.