Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Javeliny dla Belgii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 07 sierpnia 2012

Amerykańska Defense Security Cooperation Agency poinformowała Kongres o planowanej sprzedaży do Belgii 240 ppk Javelin w wersji Block I wraz z wyposażeniem dodatkowym. Szacowana wartość kontraktu to 88 mln USD.

Javelin to spółka joint venture założona przez Raytheona i Lockheed Martina (wcześniej przez Texas Instruments i Martin Marietta). Powstała w wyniku pojawienia się zapotrzebowania w amerykańskich siłach zbrojnych na nowy ppk, zastępujący wykorzystywane wcześniej pociski M47 Dragon. Prace nad FGM-148 Javelin rozpoczęły się w połowie lat 80., a dziesięć lat później pierwsze pociski znalazły się w wyposażeniu US Army / Zdjęcie Lockheed Martin

Poza samymi pociskami Belgia złożyła również zamówienie na 60 wyrzutni (modułów celowniczych), zestawy akumulatorów wraz z systemami chłodzenia, pociski ćwiczebne, urządzenia serwisowe, pakiet części zamiennych i szkolenia oraz dokumentacje techniczną. Przewiduje się udział obywateli USA w procesie wdrażania zestawów do służby w belgijskich wojskach lądowych. Cały program nabycia oraz wprowadzenia do wyposażenia pocisków będzie kosztował maksymalnie 88 mln USD.

Ewentualny zakup ppk wpisywać się będzie w realizowane plany modernizacji belgijskich sił zbrojnych (Belgijskie plany zakupów, 2012-02-09). Bruksela dzięki amerykańskim zestawom będzie mogła zastąpić ppk Milan. Pomimo ciągłej modernizacji tej konstrukcji i zdobywania nowych odbiorców (Indie kupują 4100 ppk Milan 2T, 2009-01-27), a także wykorzystywania we współczesnych konfliktach zbrojnych (Zrzuty broni dla rebeliantów, 2011-06-30) stają się one coraz bardziej przestarzałe technicznie. Są zastępowane w Europie przez zestawy nowszych generacji (Javelin, Trigat, Spike).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.