Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Havoca

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 sierpnia 2012

Lockheed Martin otrzymał 3,5 mln USD za udostępnienie transportera Havoc (odmiana AMV 8x8) do testów pod kątem jego zgodności z wymogami prowadzonego przez Korpus Piechoty Morskiej programu Marine Personnel Carrier (MPC).

Zdjęcie: Lockheed Martin

W trakcie trwającego 8 miesięcy okresu prób, przedstawiciele USMC chcą ocenić, m.in. funkcjonowanie systemów pokładowych Havoca pod kątem transportu i zabezpieczenia żołnierzy, a także zdolności amfibijne. Z tego względu część testów prowadzona będzie na terenie Amphibious Vehicle Test Branch w Camp Pendleton.

Havoc bazuje na konstrukcji fińskiego transportera AMV 8x8 produkowanego przez Patrię, którego znacznie zmodernizowana wersja to polski KTO Rosomak. Porozumienie o współpracy obydwu przedsiębiorstw w tej kwestii zostało zawarte jeszcze w 2007 (Rosomak dla US Marine Corps?, 2007-10-18). Zgodnie z umową, w przypadku sukcesu przetargowego, głównym dostawcą wozów Patrii dla amerykańskich marines będzie Lockheed Martin Systems Integration w Owengo w stanie Nowy Jork. Ta spółka odpowiada też za wszelkie modyfikacje podstawowego AMV 8x8, zgodnie z wymogami USMC.

Konkurentem zespołu Lockheed Martin-Patria jest BAE Systems-Iveco, które oferuje transporter SUPERAV 8x8 Został on po raz pierwszy zaprezentowany publicznie w trakcie wystawy wojskowej IDET w 2009 (PremieraSUPERAV 8x8 w Brnie, 2009-05-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.