Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eitan wznowił loty

11 września 2012

Izrael poinformował o przeprowadzonym 7 września pierwszym oblocie bsl Eitan (Heron-TP) od czasu wypadku jednej z maszyn w styczniu br.

Eitan (Heron TP) ma rozpiętość równą 26 m (Heron 1 - 16,5 m). Może przenosić 2 tony ładunku użytecznego. Długotrwałość jego lotu sięga 36 godzin, a pułap 12 km. Zasięg z kolei wynosi ponad 7 tys. km / Zdjęcie: IAF

Izraelskie siły zbrojne (IDF) nie podały miejsca oblotu bezzałogowca. Można jednak podejrzewać, że miał on miejsce na terenie bazy wojsk lotniczych Tel Nof, gdzie stacjonuje 210. eskadra operująca Heronami (Gotowość operacyjna eskadry bsl Eitan, 2010-12-22).

Loty bsl Eitan były jeszcze do niedawna wstrzymane w wyniku katastrofy jednej z maszyn, do jakiej doszło pod koniec stycznia br. (Rozbił się bsl Eitan, 2012-01-29). W wyniku prowadzonego postępowania dochodzeniowego, IDF udało się jednak dojść przyczyn wypadku (Eitan znowu w powietrzu, 2012-08-17), co ostatecznie umożliwiło wydanie zgody na wznowienie lotów bezzałogowców.

W skutek doświadczeń wyniesionych ze styczniowej katastrofy, IDF zwiększyły zakres działań mających na celu usprawnienie funkcjonowania Eitanów oraz zminimalizowanie ryzyka dojścia do podobnego wypadku w przyszłości. W tym celu dowództwo wojsk lotniczych zdecydowało się, m.in. na wprowadzenie w życie procedur sprawdzających funkcjonowanie systemów maszyny odpowiedzialnych za lot. Ma to pomóc w wykryciu ewentualnych usterek technicznych,  które mogą pojawić się w trakcie użytkowania bezzałogowca.

Dodatkowo każdy z przypisanych do 210. eskadry bsl, zanim jeszcze powróci do normalnej służby, odbędzie serię lotów próbnych. Mają one utwierdzić wojskowych w przekonaniu co do słuszności decyzji o wznowieniu lotów tych maszyn.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.