Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Spłonął indonezyjski X3K

Marynarka wojenna, 01 października 2012

W piątek doszło do pożaru na pokładzie pierwszego trimaranu patrolowego typu X3K indonezyjskiej marynarki wojennej, KRI Klewang-625. Jednostka została prawdopodobnie całkowicie utracona.

KRI Klewang-625 w czasie niedawnego pożaru / Zdjęcie: Senang Diri

Pożar wybuchł w piątek o godzinie 15:15 czasu miejscowego. Patrolowiec dokował w porcie bazy marynarki wojennej w Banyuwangi, na wschodzie jednej z największych wysp kraju, Jawy.

Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy straży pożarnej walczyły z ogniem przez dwie godziny. Po jego opanowaniu, znajdującym się na terenie bazy marynarzom ukazał się praktycznie doszczętnie zniszczony wrak trimaranu. Według indonezyjskiego resortu obrony, naprawa powstałych szkód na KRI Klewang-625 jest praktycznie niemożliwa.

Piątkowe zdarzenie jest tym bardziej tragiczne, że zaledwie przed miesiącem patrolowiec został zwodowany przez producenta, Lundin Industry Invest (Wodowanie pierwszego X3K, 2012-09-05). Wydarzenie miało miejsce na terenie stoczni w Banyuwang, tej samej, w której konstruowane są obecnie pozostałe 3 z łącznie czterech zamówionych trimaranów typu X3K (Indonezja kupuje 4 trimarany, 2012-01-24).

Ministerstwo oborny Indonezji zapowiedziało już powołanie specjalnej grupy dochodzeniowej mającej za zadanie wyjaśnienie przyczyn pożaru. Według zapowiedzi władz w Dżakarcie, pomimo pojawiających się podejrzeń co do wad konstrukcyjnych patrolowca, jako najprawdopodobniejszej przyczyny pożaru, plany wcielenia do służby pozostałych 3 jednostek pozostały niezmienione.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.