Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy kamuflaż Australijczyków

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 października 2012

Australia, wzorem jednostek specjalnych z całego świata, jak też Chile, USA i Wielkiej Brytanii, wprowadza nowy kamuflaż AMP bazujący na wzorze Crye Precision MultiCam.

Pierwsze nowe mundury w wzorze maskującym Australian MultiCam Pattern (AMP), będącym zmodyfikowaną wersją Crye Precision MultiCam dostaną żołnierze oddziałów ochrony lotnisk AFD i 7 RAR / Zdjęcie: Australijskie MO

W styczniu 2009 żołnierze australijskiego oddziału specjalnego SAS(R) rozpoczęli testowanie nowych mundurów Crye Precision G3 w kamuflażu MultiCam.  W 2010 umundurowanie w tym wzorze maskującym nazwane OCU (Operational Combat Uniform, bazujące na poprawionym zgodnie z życzeniami użytkownika G3) zostało zakupione przez armię australijską w ramach pilnej potrzeby operacyjnej na misję w Afganistanie dla komandosów SOTG (Special Operations Task Group), a później żołnierzy MTF3 (Mentoring Task Force 3). Australijczycy za 5000 kompletów zapłacili 2,05 mln USD. Co zabawne, pierwsze 100 nowych mundurów dla komandosów SAS(R) pomyłkowo zamówiono w amerykańskiej, a nie australijskiej rozmiarówce, co oznaczało, że członkowie jednostki specjalnej o rozbudowanej muskulaturze nie bardzo mogli się w nie zmieścić.

Od stycznia 2009 testowano w Afganistanie oryginalny wzór MulitCam z mundurami G3 (na zdjęciu żołnierze jednostki specjalnej SAS(R)), zanim ADF zamówiło 5 tys. kompletów zmodyfikowanego umundurowania OCU w tym kamuflażu / Zdjęcie: Australijskie MO

Użytkownicy chwalili sobie oryginalne mundury i maskowanie dostarczane przez Crye Precision. Zwracali jednak uwagę, że porzucenie narodowego, jednoznacznie identyfikującego wzoru powoduje, że nie są odróżniani od Amerykanów, co w sytuacjach konfliktu asymetrycznego niekoniecznie jest zaletą.

Dlatego w 2011 ministerstwo obrony zdecydowało się zakupić od Crye Precision licencję na produkcję własnej odmiany MultiCam, zmodyfikowanego zgodnie z sugestiami australijskich żołnierzy po doświadczeniach z Afganistanu. Zastąpią one dotychczas używane wzory DPP (Disruptive Pattern Print) na mundurach DPCU (Disruptive Pattern Combat Uniform), pustynny DPDP (Disruptive Pattern Desert Print) na mundurach DPDU (Disruptive Pattern Desert Uniform) oraz oryginalnych MultiCam.

Zanim Australijczycy zdecydowali się przyjąć własną odmianę MultiCam, testowali kolejną, zmodyfikowaną wersję własnego kamuflażu nazwanego Disruptive Pattern Midpoint Uniform (DPMU). Został on jednak porzucony na rzecz AMP / Zdjęcie: Australijskie MO

Wzmocniona, trudnopalna tkanina TenCate’s Defender-M nadrukowana w maskowaniu Australian MultiCam Pattern (AMP) jest wytwarzana przez Bruck Textiles, z siedzibą w 17-tys. mieście Wangaratta. Samo umundurowanie dostarcza Pacific Brands Workwear Group – jest szyte w zakładzie w West Footscray na przedmieściu Melbourne. Tkanina została specjalnie wzmocniona i podobnie, jak oryginalny wzór ma możliwość zamocowania wkładek zabezpieczających na kolanach i łokciach. Kontrakt na dostarczenie pierwszej partii 3600 mundurów wart był 800 tys. USD, co oznacza, że pojedynczy kosztuje 800 USD. W 2013 podpisany zostanie kolejny na dostawy dalszych 5500 kompletów umundurowania.

Porównanie starego i nowego kamuflażu australijskiego / Zdjęcie: Australijskie MO

Jako pierwsi mundury w nowym wzorze dostaną żołnierze z oddziałów ochrony lotnisk ADG (RAAF Airfield Defence Guards) – 1. (1AFDS) i 2. (2AFDS) szwadronu z bazy Amberley, jak też 7. batalionu Royal Australian Regiment (7 RAR, odtworzonego w styczniu 2007, który osiągnął zdolność operacyjną w styczniu 2009) stacjonującego w bazie RAAF Edinburgh. Jednostki te za kilka tygodni wylatują do Afganistanu.

MultiCam (w postawowej lub lokalnie zmodyfikowanej wersji) został wprowadzony jako podstawowy wzór maskujący do armii brytyjskiej (Zmiana barw żołnierzy JKM , 2009-12-23; Nowe wyposażenie brytyjskich żołnierzy, 2010-08-13), amerykańskiej (Uniwersalny nie taki uniwersalny, 2009-07-04), jego odmiana używana jest też w Polsce przez jednostki Wojsk Specjalnych m.in. JWG (Nowa odzież Gromu, 2007-09-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.