Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

335 brytyjskich bsl w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 listopada 2012

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że do Afganistanu wysłało 335 różnego typu latających bezzałogowców. 5 z nich realizuje operacje uderzeniowe.

Desert Hawk w rękach żołnierki z 32. pułku Royal Artillery / Zdjęcie: Brytyjskie MO

Podsekretarz stanu w Ministry of Defence, Lord Astor of Hever ujawnił dane o zaangażowaniu bsl w misji afgańskiej w odpowiedzi na zapytanie Izby Lordów, przekazanej 30 października. Z pisma wynika, że w Afganistanie jednostki brytyjskie używają 335 systemów bezzałogowych nazywanych RPAS (Remotely Piloted Air System) pięciu typów. Część z nich jest uzbrojona.

Pięć bojowych bezzałogowców General Atomics Reaper obsługiwanych przez żołnierzy 39 eskadry RAF operuje z Kandaharu. W ciągu 5 lat, do 22 października, przeprowadziły one 345 uderzeń. Do atakowania celów naziemnych wykorzystały 293 pocisków kierowanych Lockheed Martin AGM-114 Hellfire i 52 laserowo naprowadzane bomby Raytheon Paveway II. Ich użycie odbywa się na podobnych zasadach, jak w przypadku samolotów załogowych. O uderzeniu na cel decyduje zdalnie operator ze stanowiska naziemnego. Cel musi być zawsze zidentyfikowany jako wojskowy.

Liczba ataków stale rośnie, choć ostatnio nieco wolniej niż początkowo. W 2008 było ich 27, w 2009 - 44, w 2010 - 70, a w 2011 już 102. Do 22 października 2012 odnotowano 105 uderzeń z wykorzystaniem bezzałogowców.

Warto zauważyć, że brytyjskie ataki rzadko powodują ofiary wśród cywilów. Odnotowano ich dotąd jedynie cztery. Dla porównania – w 350 amerykańskich atakach bsl w Pakistanie (a więc prawie dokładnie tylu, ile było ataków brytyjskich w Afganistanie), według różnych źródeł, zginęło 475-885 cywilów, w tym 176 dzieci. Ogólna liczba ofiar ataków amerykańskich jest szacowana na 2593-3378.

Do rozpoznania Brytyjczycy używają m.in. bsl Elbit Systems Hermes 450. 9 z nich operuje z Camp Bastion w prowincji Helmand. MoD ujawniło niedawno, że od czasu dostarczenia do Afganistanu przytrafiło się im już 11 wypadków (11 wypadków Hermesów w Afganistanie, 2012-10-25).

Z używanych w Afganistanie bsl, 239 to model Lockheed Martin Desert Hawk II, startujący z ręki operatora. Kolejnych 18 to startujące i lądujące pionowo Honeywell Tarantula Hawk. Uzupełnia je 64 mikro-bsl Prox Dynamics Black Hornet.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.