Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykański bsl ostrzelany przez Iran

Lotnictwo wojskowe, 09 listopada 2012

Według Departamentu Obrony USA, należący do USAF bsl MQ-1 Predator został ostrzelany przez irańskie samoloty wojskowe w czasie lotu rozpoznawczego nad Zatoką Perską.

Poza misjami zwiadowczymi, MQ-1 Predator może atakować cele naziemne przy wykorzystaniu pocisków AGM-114 Hellfire / Zdjęcie: USAF

Do zdarzenia miało dojść 1 listopada, jednak Waszyngton poinformował o nim dopiero wczoraj. Według przekazanych informacji, należący do USAF MQ-1 Predator realizował rutynowy lot zwiadowczy w międzynarodowej strefie powietrznej (16 Mm od wybrzeża Iranu), gdy został przechwycony przez dwa irańskie Su-25. Samoloty miał otworzyć w kierunku bezzałogowca ogień z działek pokładowych, nie doprowadzając jednak do uszkodzenia konstrukcji maszyny.

Waszyngton zapewnił, że loty zwiadowcze bezzałogowców w regionie będą kontynuowane. Dodatkowo podkreślono, że w razie potrzeby USA podejmą działania w celu ochrony swoich maszyn rozpoznawczych.

Ostrzał MQ-1 Predator z 1 listopada nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem, do jakiego doszło w ostatnim czasie nad Zatoką Perską. Niemal przed rokiem Iran ogłosił, że na jego terytorium rozbił się amerykański zwiadowczy RQ-170 Sentinel (RQ-170 w rękach Iranu, 2011-12-09). Według pierwotnych podejrzeń maszyna miała zostać zestrzelona przez irańską obronę przeciwlotniczą (Irańczycy zestrzelili RQ-170?, 2011-12-05). Ostatecznie jednak USA potwierdziły, że bezzałogowiec został sprowadzony na ziemię najprawdopodobniej w wyniku zakłócenia przez Irańczyków pokładowego odbiornika GPS i łączności ze stacją kontroli.

Bazując na poznanej technologii budowy amerykańskiej maszyny, Iran miał rozpocząć prace konstrukcyjne nad własnym odpowiednikiem RQ-170 (Iran buduje kopię RQ-170, 2012-04-22).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.