Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Izrael otworzył ogień w kierunku Syrii

Strategia i polityka, 12 listopada 2012

Izraelskie wojska ostrzelały terytorium Syrii w regionie Wzgórz Golan w odpowiedzi na serię incydentów granicznych, do jakich doszło w ostatnich dniach.

Niedzielny ostrzał syryjskiego terytorium w regionie Wzgórz Golan (na zdjęciu izraelscy żołnierze w czasie pieszego patrolu na tym terenie) był pierwszym tego typu incydentem od czasów wojny Jom Kippur z 1973 / Zdjęcie: Watoday

Do zdarzenia doszło wczoraj. Według relacji mediów, izraelskie wojsko wystrzeliło w kierunku Syrii kilka pocisków artyleryjskich. Akcja miała stanowić odpowiedź na serię incydentów granicznych, jakie wydarzyły się w ostatnim czasie.

Chodzi przede wszystkim o syryjski pocisk moździerzowy, który wybuchł w niedzielę w pobliżu izraelskiego posterunku wojskowego na terenie Wzgórz Golan. Zostać prawdopodobnie omyłkowo wystrzelony w kierunku Izraela w trakcie walk toczonych przy granicy pomiędzy wojskami Baszara al-Asada, a antyreżimowymi powstańcami.

Niedzielny incydent nie był pierwszym, do jakiego doszło na izraelsko-syryjskim pograniczu w ostatnich dniach. Wcześniej 3 syryjskie czołgi wjechały na terytorium Izraela, najprawdopodobniej wykonując manewr oskrzydlający powstańców, z którymi walczyli tuż przy granicy.

Kilka dni później wóz patrolowy izraelskich wojsk lądowych został ostrzelany serią pocisków z kierunku syryjskiego terytorium.

Wydarzenia na izraelskim pograniczu są nowym aktem toczącego się od ponad półtora roku konfliktu wewnętrznego w Syrii (Śmierć syryjskiego generała lotnictwa, 2012-10-30). W wyniku walk prowadzonych między wojskami Baszara al-Asada, a sprzeciwiającymi się jego rządom powstańcami, według organizacji obrony praw człowieka, zginęło do tej pory ok. 40 tys. ludzi, w tym wielu cywilów.

Warto przypomnieć, że zaledwie kilka miesięcy wcześniej do podobnych jak w przypadku Izraela incydentów doszło na terytorium Turcji. W wyniku ostrzału moździerzowego tureckiej miejscowości Akçakale zginęło 5 cywilów. W odpowiedzi na te wydarzenie Ankara zdecydowała się na rozmieszczenie wzdłuż granicy z Syrią dodatkowych jednostek pancernych oraz samolotów i śmigłowców bojowych (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16) oraz ostrzeliwanie rejonów, gdzie znajdowały się syryjskie środki ogniowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.