Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Integracja JASSM z fińskimi F-18

Lotnictwo wojskowe, 04 grudnia 2012

Lockheed Martin za 5,1 mln USD zmodernizuje oprogramowanie komputerów pokładowych fińskich myśliwców Boeing F-18, przystosowując je do wykorzystywania pocisków AGM-158 JASSM.

Fiński F-18 Hornet / Zdjęcie: MO Finlandii

Zlecenie dla Lockheed Martina jest wstępem do podpisania w przyszłości kolejnych umów o wielokrotnie większej wartości: o  dostawach samych pocisków oraz zapewnieniu ich obsługi serwisowej (Uderzeniowe fińskie Hornety, 2012-03-04).

Przedsięwzięcie jest częścią przyjętego w 2004 planu głębokiej modernizacji fińskich Boeingów F-18 (Koszty modernizacji fińskich Hornetów, 2008-10-03). Jego celem jest wydłużenie resursów, wymiana awioniki, pokładowych stacji radiolokacyjnych i sensorów rozpoznawczych oraz zintegrowanie z samolotami nowego uzbrojenia, głównie ofensywnego klasy powietrze-ziemia. Do tej pory myśliwce przystosowano do przenoszenia m.in. bomb szybujących AGM-154C (Fiński Hornet z AGM-154, 2010-06-21). Cały program modernizacyjny powinien zakończyć się w 2016.

Finowie kupili F-18 na początku lat 1990., w wersji myśliwców przewagi powietrznej, pozbawionych możliwości atakowania celów lądowych i morskich (stąd nazwa F-18, zamiast standardowej F/A-18). Powodem były narzucone przez Kreml po II wojnie światowej ograniczenia potencjału uderzeniowego fińskich sił zbrojnych. Po rozpadzie ZSRS, Helsinki stopniowo zmniejszają swoje uzależnienie wojskowe od Moskwy. Pojawiają się nawet postulaty przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego (Finlandia do NATO?, 2008-09-01).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.