Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F/A-18F zamiast F-35?

Lotnictwo wojskowe, 14 grudnia 2012

Australia rozważa zakup kolejnych 24 wielozadaniowych myśliwców Boeing F/A-18F Super Hornet. Decyzja zostanie podjęta w przyszłym roku.

Potencjalny zakup nowej partii Super Hornetów musiałby doprowadzić do zmniejszenia zamówienia na F-35, prawdopodobnie do 48 egz. / Zdjęcie MO Australii

Minister obrony Stephen Smith oraz minister ds. zaopatrywania sił zbrojnych Jason Clare poinformowali, że w związku z dużymi opóźnieniami programu JSF rząd rozważa opcję zakupu dodatkowych 24 Super Hornetów.

Royal Australian Air Force (RAAF) dysponują już 24 samolotami tego typu. Kupiono je w maju 2007 wraz z 10-letnim pakietem obsługowym za równowartość 4,6 mld USD. Ostatnie cztery z zamówionych wtedy Super Hornetów weszły do służby w 2011. Latem 2012 RAAF ogłosiły że za 1,7 mld USD (Kosztowne przeobrażenie w Glowlery, 2012-05-24), zmodernizuje 12 samolotów F/A-18F do wariantu EA-18G (walki radioelektronicznej).

Ministerstwo obrony Australii poinformowało, że w najbliższym czasie resort skieruje do amerykańskiej Defense Security Cooperation Agency (instytucji Pentagonu odpowiedzialnej za przygotowanie transakcji eksportowych) zapytanie o dostępność i koszt zakupu dodatkowej partii 24 wielozadaniowych samolotów Boeing F/A-18F.

Ewentualna transakcja wpłynie na liczbę zamawianych myśliwców Lockheed Martina F-35A. Pierwotnie zakładano, że Australia kupi ich ok. 100. Opóźnienia programu JSF, przy sztywnym terminie wycofania F-111 (koszty ich remontów uznano za zbyt wysokie, Ostatnie manewry australijskich F-111, 2010-07-30), doprowadziły już do zakupu wspomnianych 24 myśliwców Boeinga.

Rozpatrywanie zakupu kolejnej transzy F/A-18F wynika z identycznych przesłanek. Jedyną różnicą jest fakt, że obecnie zbliżają się terminy wycofania poprzedników Super Hornetów, myśliwców F/A-18A/B. Najstarsze z nich mają obecnie za sobą 27 lat służby i ocenia się, że będą musiały ją zakończyć w 2020. Oznacza to, że australijskie władze mają coraz więcej wątpliwości co do terminów i tempa dostaw Lightningów II (Australia otrzyma F-35 w 2014, 2009-11-25). Przedstawiciele resortu obrony podkreślają jednak, że kwestia zakupu nowych myśliwców Boeinga nie została jeszcze przesądzona i należy ją traktować jako jedną z opcji modernizacji RAAF.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra