Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny udany test Prithvi II

Strategia i polityka, 21 grudnia 2012

Ministerstwo obrony Indii poinformowało o przeprowadzeniu wczoraj testu pocisku balistycznego Prithvi II. Próba zakończyła się powodzeniem.

Prithvi to pierwsza z rakiet balistycznych opracowanych w ramach ambitnego indyjskiego programu Integrated Guided Missile Development Programme (IGMDP). Może przenosić – konwencjonalną lub atomową – głowicę o masie od 500 kg do 1 tony. W zależności od zastosowanej głowicy, jej zasięg wynosi 150-350 km. Jest napędzana dwustopniowym silnikiem na paliwo ciekłe. Pierwsze próbne odpalenie zrealizowano w 1996, a program rozwojowy zakończono w 2004. Zintensyfikowany ostatnio program testów może świadczyć o wprowadzeniu do służby zmodernizowanej odmiany tego pocisku / Zdjęcie: DRDO

Test został przeprowadzony wczoraj z poligonu rakietowego w Chandipur, na wybrzeżu stanu Orissa. Prithvi II śledzony był przez stacje radiolokacyjne i optoelektroniczne urządzenia obserwacyjne. W głowicy zainstalowano urządzenia telemetryczne, pozwalające na dokładne odtworzenie trajektorii lotu. Próbie asystowały okręty indyjskiej marynarki wojennej rozmieszczone na wodach Zatoki Bengalskiej.

Przeprowadzona wczoraj próba miała na celu sprawdzenie funkcjonowania urządzeń sterowania pocisku, a także – jak w przypadku większości poprzednich testów – była standardowym ćwiczeniem dla członków obsługi wyrzutni. Test był kontrolowany przez specjalną jednostkę dowództwa sił strategicznych oraz przedstawicieli Defence Research Development Organisation (DRDO), odpowiedzialnej za konstrukcję Prithvi II.

Była to już trzecia próba Prithvi II w br. Wcześniejsze zrealizowano w sierpniu (Udany test Prithvi II, 2012-08-27) i październiku (Kolejny test Prithvi II, 2012-10-05). W obu udało się osiągnąć zasięg 350 km, prawdopodobnie maksymalny dla obecnie produkowanej odmiany pocisku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.