Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amunicja dla USSOCOM

Wojska lądowe, 23 grudnia 2012

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (USSOCOM) ogłosiło konkurs na opracowanie nowoczesnej, poddźwiękowej amunicji strzeleckiej do broni używanej przez amerykańskich komandosów.

US SOCOM w ramach programu innowacyjności SBIR ogłosił konkurs na prace badawczo-rozwojowe m.in. dotyczące stworzenia rodziny nowoczesnej, poddźwiękowej amunicji strzeleckiej 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 51 i 8,6 mm x 70 / Zdjęcie: FN Herstal

Realizowany w trzech etapach konkurs SOCOM13-005 Rodzina amunicji poddźwiękowej ma doprowadzić do przyjęcia do uzbrojenia nabojów poddźwiękowych 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 51 i 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum). Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem mają czas do 16 stycznia 2013 na dostarczenie swoich zgłoszeń. Nowe naboje mają poprawnie funkcjonować zarówno w konstrukcjach wytłumionych, jak i niewytłumionych, używanych przez jednostki specjalne: karabinach Mk 17 Mod 1 SCAR-H oraz Mk 20 Mod 0 SCAR-H SSR (SCAR – nowe zamówienia, 2009-11-28) i przyszłym powtarzalnym karabinie wyborowym, który ma zostać wybrany w programie PSR (Precision Sniper Rifle; SHOT Show: Ulepszona Balista, 2012-01-21; DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14).

Problemem amerykańskich sił specjalnych jest niejednorodność używanej przez nich amunicji poddźwiękowej różnych producentów. Ponieważ w nabojach zastosowano różne materiały miotające i odmienne pod względem konstrukcyjnym pociski, prowadzi to do wystąpienia dużych rozziewów ich prędkości początkowych. Różnica 20 m/s w klasycznej amunicji naddźwiękowej różnych producentów (jak i często poszczególnych partii tego samego wytwórcy), w której pocisk osiąga średnio 1000 m/s, nie jest niczym wielkim. Jednak w przypadku naboju poddźwiękowego, o prędkości początkowej nie przekraczającej 340 m/s, te same 20 m/s różnicy stanowi już poważny problem, który decyduje nie tylko o zasięgu strzału, ale i oddziaływaniu pocisku na cel.

Program SOCOM13-005 ma na celu opracowanie nabojów do broni używanej przez jednostki specjalne: karabinów Mk 17 Mod 1, Mk 20 Mod 0 (na zdjęciu) i przyszłego karabinu wyborowego PSR (Precision Sniper Rifle) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Dlatego ideą konkursu jest wypełnienie luki i doprowadzenie do przyjęcia do uzbrojenia standardowych nabojów poddźwiękowych w typowych kalibrach. Brakuje bowiem zarówno zunifikowanych wzorów, jak i norm, które amunicja tego rodzaju musi spełniać. Do tego dochodzą kwestie cenowe i logistyczne, jak i brak nabojów poddźwiękowych w ofercie producentów dzierżawiących i obsługujących państwowe zakłady produkujące amunicję.

Po rozpoczęciu produkcji seryjnej nowy nabój ma trafić również do regularnych jednostek wojskowych, formacji policyjnych (w tym oddziałów kontrterrorystycznych SWAT) i innych służb mundurowych podległych m.in. Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS).

Postawione w projekcie wymagania dla nowej amunicji stanowią bardzo duże wyzwanie dla konstruktorów. Nowa amunicja musi cechować się jak najlepszym spalaniem materiału miotającego. Nie może pozostawiać niedopalonych resztek i brudzić broni. Pocisk ma mieć odchylenie standardowe prędkości wylotowej nie większe, niż 4,2 m/s.

Amunicja poddźwiękowa z wydłużonymi, ciężkimi pociskami jest dobra i skuteczna przy zachowaniu odpowiednich parametrów broni. Podstawowym kryterium jest stosowanie odmiennych luf, niż standardowe o szybkim skoku bruzd. W przypadku broni modułowej, z łatwowymiennymi lufami (Mk 17/Mk 20, czy PSR – jedna z propozycji w tym programie fiński karabin SAKO TRG M10 na zdjęciu) nie jest to problemem / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Następnym warunkiem jest jak najwyższa redukcja płomienia wylotowego w porównaniu ze standardową amunicją i jego całkowitą eliminacja w przypadku zastosowania tłumika dźwięku. USSOCOM domaga się, aby głośność strzału z broni wytłumionej była przynajmniej o 40 dB mniejsza w stosunku do konwencjonalnej amunicji zastosowanej na tej samej konstrukcji z tłumikiem dźwięku. Z założenia nowy nabój musi być jak najbardziej precyzyjny – z utrzymaniem skupienia 1,25 MOA na dystansie 275 m, a żadna z pięciu grup po 10 strzałów oddanych z dwóch różnych konstrukcji nie może mieć odskoku większego od 1,5 MOA. USSOCOM życzy sobie również pełnej funkcjonalności w zakresie temperatur od -40°C do +75°C we wszystkich modelach broni będących na wyposażeniu komandosów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.