Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amunicja dla USSOCOM

Wojska lądowe, 23 grudnia 2012

Amerykańskie Dowództwo Operacji Specjalnych (USSOCOM) ogłosiło konkurs na opracowanie nowoczesnej, poddźwiękowej amunicji strzeleckiej do broni używanej przez amerykańskich komandosów.

US SOCOM w ramach programu innowacyjności SBIR ogłosił konkurs na prace badawczo-rozwojowe m.in. dotyczące stworzenia rodziny nowoczesnej, poddźwiękowej amunicji strzeleckiej 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 51 i 8,6 mm x 70 / Zdjęcie: FN Herstal

Realizowany w trzech etapach konkurs SOCOM13-005 Rodzina amunicji poddźwiękowej ma doprowadzić do przyjęcia do uzbrojenia nabojów poddźwiękowych 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 51 i 8,6 mm x 70 (.338 Lapua Magnum). Przedsiębiorstwa zainteresowane udziałem mają czas do 16 stycznia 2013 na dostarczenie swoich zgłoszeń. Nowe naboje mają poprawnie funkcjonować zarówno w konstrukcjach wytłumionych, jak i niewytłumionych, używanych przez jednostki specjalne: karabinach Mk 17 Mod 1 SCAR-H oraz Mk 20 Mod 0 SCAR-H SSR (SCAR – nowe zamówienia, 2009-11-28) i przyszłym powtarzalnym karabinie wyborowym, który ma zostać wybrany w programie PSR (Precision Sniper Rifle; SHOT Show: Ulepszona Balista, 2012-01-21; DSEi 2011: Debiut SAKO TRG M10, 2011-09-14).

Problemem amerykańskich sił specjalnych jest niejednorodność używanej przez nich amunicji poddźwiękowej różnych producentów. Ponieważ w nabojach zastosowano różne materiały miotające i odmienne pod względem konstrukcyjnym pociski, prowadzi to do wystąpienia dużych rozziewów ich prędkości początkowych. Różnica 20 m/s w klasycznej amunicji naddźwiękowej różnych producentów (jak i często poszczególnych partii tego samego wytwórcy), w której pocisk osiąga średnio 1000 m/s, nie jest niczym wielkim. Jednak w przypadku naboju poddźwiękowego, o prędkości początkowej nie przekraczającej 340 m/s, te same 20 m/s różnicy stanowi już poważny problem, który decyduje nie tylko o zasięgu strzału, ale i oddziaływaniu pocisku na cel.

Program SOCOM13-005 ma na celu opracowanie nabojów do broni używanej przez jednostki specjalne: karabinów Mk 17 Mod 1, Mk 20 Mod 0 (na zdjęciu) i przyszłego karabinu wyborowego PSR (Precision Sniper Rifle) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Dlatego ideą konkursu jest wypełnienie luki i doprowadzenie do przyjęcia do uzbrojenia standardowych nabojów poddźwiękowych w typowych kalibrach. Brakuje bowiem zarówno zunifikowanych wzorów, jak i norm, które amunicja tego rodzaju musi spełniać. Do tego dochodzą kwestie cenowe i logistyczne, jak i brak nabojów poddźwiękowych w ofercie producentów dzierżawiących i obsługujących państwowe zakłady produkujące amunicję.

Po rozpoczęciu produkcji seryjnej nowy nabój ma trafić również do regularnych jednostek wojskowych, formacji policyjnych (w tym oddziałów kontrterrorystycznych SWAT) i innych służb mundurowych podległych m.in. Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS).

Postawione w projekcie wymagania dla nowej amunicji stanowią bardzo duże wyzwanie dla konstruktorów. Nowa amunicja musi cechować się jak najlepszym spalaniem materiału miotającego. Nie może pozostawiać niedopalonych resztek i brudzić broni. Pocisk ma mieć odchylenie standardowe prędkości wylotowej nie większe, niż 4,2 m/s.

Amunicja poddźwiękowa z wydłużonymi, ciężkimi pociskami jest dobra i skuteczna przy zachowaniu odpowiednich parametrów broni. Podstawowym kryterium jest stosowanie odmiennych luf, niż standardowe o szybkim skoku bruzd. W przypadku broni modułowej, z łatwowymiennymi lufami (Mk 17/Mk 20, czy PSR – jedna z propozycji w tym programie fiński karabin SAKO TRG M10 na zdjęciu) nie jest to problemem / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Następnym warunkiem jest jak najwyższa redukcja płomienia wylotowego w porównaniu ze standardową amunicją i jego całkowitą eliminacja w przypadku zastosowania tłumika dźwięku. USSOCOM domaga się, aby głośność strzału z broni wytłumionej była przynajmniej o 40 dB mniejsza w stosunku do konwencjonalnej amunicji zastosowanej na tej samej konstrukcji z tłumikiem dźwięku. Z założenia nowy nabój musi być jak najbardziej precyzyjny – z utrzymaniem skupienia 1,25 MOA na dystansie 275 m, a żadna z pięciu grup po 10 strzałów oddanych z dwóch różnych konstrukcji nie może mieć odskoku większego od 1,5 MOA. USSOCOM życzy sobie również pełnej funkcjonalności w zakresie temperatur od -40°C do +75°C we wszystkich modelach broni będących na wyposażeniu komandosów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.