Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rządowa pomoc dla Air India

Lotnictwo cywilne, 04 marca 2013

Rząd w New Delhi ponownie postanowił przyznać pomoc narodowemu przewoźnikowi. Air India mają dostać 909 mln USD, jeżeli poprawią wyniki finansowe.

Uziemienie Dreamlinerów z pewnością nie polepsza kondycji narodowego przewoźnika Indii. Linia zapowiedziała już, że będzie domagać się kolejnego odszkodowania od Boeinga / Zdjęcie: Boeing

Indyjski rząd zamierza dofinansować linie lotnicze Air India. Towarzystwo, którego większościowym udziałowcem jest państwo, ma otrzymać kwotę 50 mld rupii (909 mln USD), dodaną do budżetu na 2013-2014. Jest to suma nieco niższa, niż w poprzednim okresie, gdy linia dostała od rządu pomoc bezpośrednią w wysokości 60 mld rupii (1,091 mld USD).

W kwietniu 2012 gabinetManmohana Singha zaaprobował plan naprawczy, który zakładał, że towarzystwo wyjedzie na plus w roku budżetowym 2012-2013. Obecnie zarząd linii twierdzi, że we wspomnianym okresie osiągnie obrót w wysokości 13,2 mld rupii (245,4 mln USD), co pozwoli na niewielki zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, opłaceniem podatków i odliczeniem kosztów amortyzacji.

Tak optymistyczne podejście jest jednak sprzeczne z wcześniejszymi doniesieniami na temat kondycji przewoźnika. W styczniu br. Ajit Singh, minister lotnictwa cywilnego Indii, poinformował podatników, że co miesiąc linia ponosi stratę w wysokości 4 mld rupii. W związku z tym powołano komisję, mającą opracować sposoby obniżenia kosztów i lepszego wykorzystania floty. Wyniki prac mają być znane przed końcem marca br.

Sytuację towarzystwa pogarsza także uziemienie Dreamlinerów (Pierwszy Dreamliner dla Indii, 2012-09-06), które miały pomóc w rozwoju siatki połączeń oraz brak wystarczającej liczby załóg lotniczych w spółce-córce Air India Express (Wojskowi piloci do cywila?, 2013-01-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.