Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Air India odbierze Boeingi 787

Lotnictwo cywilne, 08 czerwca 2012

Ajit Singh minister lotnictwa cywilnego Indii poinformował, że państwowa Air India odbierze zamówione w 2005 Boeingi 787, kończąc spór o odszkodowanie za opóźnienia dostaw.

Dreamliner w malowaniu indyjskiego przewoźnika. Boeing jest gotów przekazać Air India pierwszy samolot tego typu jeszcze w bieżącym miesiącu / Zdjęcie: Boeing

W momencie podpisywania umowy o zakupie 27 Dreamlinerów zakładano, że pierwsze z nich trafią do Air India w 2009. Boeing zanotował jednak 3-letnie opóźnienie programu, w tym także dostaw dla narodowego przewoźnika Indii.

Zarząd linii, wspierany w zdecydowany sposób przez rząd - który jest właścicielem poprzez spółkę-matkę, Air India Ltd. - domagał się w związku z tym 1 mld USD odszkodowania. Według informacji sprzed 2 lat, Amerykanie oferowali 143 mln USD (zobacz: Dreamliner -opóźnienia i kary).

Negocjacje w sprawie odszkodowania nie doprowadziły do porozumienia, mimo rozpoczęcia przez Boeinga budowy pierwszych egzemplarzy i wyznaczenia terminu rozpoczęcia dostaw na czerwiec 2012. Kulminacją sporu była ubiegłotygodniowa odmowa odbioru B787-8 przez Air India, o czym poinformował minister Singh (zobacz: Odszkodowania za opóźnienie Dramlinerów).

Ostatecznie jednak obie strony osiągnęły konsensus. Informację w tej sprawie ponownie przedstawił minister lotnictwa cywilnego. Odmówił jednak ujawnienia uzgodnionej kwoty odszkodowania, która prawdopodobnie pozostanie tajemnicą handlową. Wiadomo jedynie, że pozostało uzgodnienie szczegółów porozumienia, co nie powinno jednak zmienić terminu pierwszych dostaw. Zostaną one zrealizowane jeszcze w czerwcu (Boeing dysponuje już jednym w pełni gotowym egzemplarzem, dwa inne są w ostatnich fazach prac wykończeniowych).

Według wcześniejszych, nieoficjalnych doniesień indyjskich mediów, kwota odszkodowania wyniesie ok. 400 mln USD, co odpowiada cenom katalogowym dwóch Dreamlinerów. Gdyby porównać tę sytuację do PLL Lot, nasz narodowy przewoźnik za niemal 4-letnią zwłokę w dostawach 8 samolotów powinien otrzymać przynajmniej 100-150 mln USD. Na razie jednak brak jest jakiejkolwiek oficjalnej informacji o amerykańskiej rekompensacie, poza zapewnieniami o toczących się w tej sprawie rozmowach.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.