Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Tradycje doskonałych rusznikarzy z Suhl w Turyngii sięgają pięciuset lat. Sama firma Merkel została założona w tej miejscowości w 1898 przez czterech braci: Alberta, Oskara, Karla-Paula i Gerharda i bardzo szybko zyskała wysoką reputację. Warto wspomnieć o licznych osiągnięciach konstrukcyjnych, m.in. patentach na zamknięcie baskili, uzyskanych w 1906 i 1925. Ręcznie wykonywana i niepowtarzalnie grawerowana broń myśliwska z Suhl słynęła w okresie międzywojnia w całej Europie.

Przykład grawerunku ekspresu przeznaczonego do polowania na Czarnym Lądzie /Zdjęcie: Merkel

Po zakończeniu II wojny światowej Turyngia stała się najpierw częścią radzieckiej strefy okupacyjnej, zaś później Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Początkowo strzelby i broń kombinowana z Suhl trafiały głównie do ZSRR, w ramach reperacji wojennych. Poza blokiem wschodnim konstrukcje te były mało znane, bowiem żelazna kurtyna ograniczała import. Fabryki z Suhl uzyskały szeroki dostęp do rynków zachodnich dopiero po upadku muru berlińskiego i zjednoczeniu obu państw niemieckich.

Wśród wspaniałej broni, produkowanej przez Merkla wyróżniają się jednolufowe sztucery łamane K1 i K2. Rozwiązania konstrukcyjne mechanizmu spustowo-uderzeniowego oparte są na patencie Franza Jagera z Suhl, z 1906. System stosowano do wybuchu II wojny w wielu sztucerach, oznaczonych Simson-Jager. Po wojnie zmodyfikowano go i zastosowano w pojedynce łamanej Simson (Merkel) K1. Cechą wyróżniającą tę broń jest fakt, iż po załadowaniu mechanizm uderzeniowy pozostaje nie napięty. Napięcie ma miejsce dopiero po przesunięciu dźwigni, znajdującej się na szyjce kolby. W przypadku, gdy myśliwy zamierza zrezygnować z oddania strzału, to zwalnia mechanizm tą samą dźwignią. Trzystopniową regulację oporu języka spustowego (w zakresie 2,5-5 N) umożliwia przełącznik przyciskowy, usytuowany w przedniej części kabłąka.

K1 jest niezwykle lekki, a efekt ten osiągnięto dzięki baskili z duralu. Wybór kalibrów jest szeroki, od .222 Rem. do .30 R Blaser czy .300 Winchester Magnum. Prócz wersji pełnowymiarowej, z lufą długości 600 mm, oferowany jest krótki sztucer, mierzący sobie tylko 910 mm, w pełnym łożu, z lufą długości 500 mm. W przypadku tego ostatniego wybór kalibrów jest nieco mniejszy, od .243 Win. po 8 x 57 IRS. Model K2 Carpatian ma baskilę ze stali i jest średnio o 0,3 kg cięższy od K1. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 02/2008
Drukuj Góra