Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Na naszym rynku od kilku miesięcy dostępny jest celownik Delta Optical, serii Titanium, o parametrach 6-24x42 AO, będący niejako wersją rozwojową dość dobrze przyjętej optyki Titanium 4-16x42 AO. Oba celowniki są produkowane w Japonii. Luneta przeznaczona jest dla strzelców sportowych, głównie tych, którzy posługują się bronią pneumatyczną. Może też służyć myśliwym, przy polowaniach prowadzonych w warunkach dobrego oświetlenia.

Dane techniczne lunety Delta Optical Titanium 6-24x42 AO. Powiększenie: 6-24x, średnica obiektywu 42 mm, średnica źrenicy wyjściowej: 7-1,17 mm, odległość od oka 95-80 mm, pole widzenia na 100 m: 5,06 m przy powiększeniu 6x i 1,34 m przy powiększeniu 24x, kątowe pole widzenia: 2,9° przy powiększeniu 6x i 1,17° przy powiększeniu 24x. Masa 502 g, długość 354 mm. Zakres temperatur funkcjonalnych: +71°C do -20°C. Producent daje na optykę 3-letnią gwarancję /Zdjęcie: Delta Optical

Rośnie grono łowców zainteresowanych odstrzałem małych drapieżników i w polskiej odmianie varmintingu celownik się sprawdzi, pod warunkiem, iż myśliwy nie zechce polować w nocy. Obiektyw o średnicy 42 mm, dość cienka siatka i duży zakres powiększeń nie służą dobrze transmisji światła, także optyka po zmroku będzie mogła być wykorzystywana jedynie przy idealnej pełni lub polowaniach na śniegu.

Oznaczenie AO (Adjustable Objective) to nic innego jak regulacja paralaksy, umieszczona na obiektywie celownika. Skalowana jest w zakresie 15-400 metrów i dalej do nieskończoności, choć przyznać trzeba, że ostrzy w miarę poprawnie już od 7 m. Do 100 metrów na skali jest kilka pozycji (15, 20, 30, 40, 50 i 75 metrów), co podpowiada zasadnicze zastosowanie - broń pneumatyczna lub karabinki bocznego zapłonu. Szkoda, iż nasze rozwiązania prawne nie pozwalają na posługiwanie się przez myśliwych bronią kalibru .17 HMR czy .22 WMR, bowiem celownik tego typu byłby na lekkim sztucerze rozwiązaniem wręcz idealnym.

Zasadniczą siatką celowniczą jest coraz popularniejszy, wojskowy Mil-dot. Pomiaru dystansu do celu i odkładania poprawek należy dokonywać przy powiększeniu 10x, co zresztą wskazuje oznaczenie tej cyfry czerwonym kolorem.

Luneta wypełniona jest nitrogenem, co oznacza, że soczewki nie parują przy nagłych zmianach temperatury. Optyka jest mgło- i wodoodporna. Odporność na odrzut, 800 G/4000 J, do średnich kalibrów. Materiał korpusu to w 70% aluminium, w 20% mosiądz i w 10% stal.

Calowy tubus lunety ogranicza nieco zakres skali poprawek, więc, przy osadzaniu optyki na sztucerach przeznaczonych do strzelania na dalszych dystansach, warto zapewnić sobie możliwość dodatkowej regulacji, zwłaszcza w pionie, na przykład na suporcie. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 02/2008
Drukuj Góra