Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Myśliwi, strzelcy sportowi i kolekcjonerzy otrzymali prezent niezwykły - oto w naszych sklepach z bronią pojawiły się australijskie karabiny i sztucery Lee-Enfield, będące w prostej linii potomkami sławnych, brytyjskich konstrukcji. Bazą, na której budowane są współczesne modyfikacje tej broni, oferowane przez Austrialian International Arms (AIA) jest standardowy karabin No 4.

Enfieldy oferowane na IWA przez niemieckiego importera Austrialian International Arms (od góry): AIA M10-A2, No 4 Mk 4 Standard Rifle oraz AIA M10-A1. Pierwszy i ostatni to odmiany Enfielda do rosyjskiego naboju pośredniego 7,62 mm x 39 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Lee-Enfield wykorzystywał bardzo przyzwoity nabój kalibru 7,7 mm x 56R (.303 British, przy czym po 1957 cześć egzemplarzy przekalibrowano do amunicji 7,62 mm x 51 NATO, ponadto broń w tym kalibrze No 3 produkowano w Indiach, w zakładach Ishapore), ale obecne modele tej broni funkcjonują w oparciu o najpopularniejszą na rynku amunicję średniego kalibru - .308 Winchester (7,62 mm x 51). Bardzo dobrze, bowiem stary nabój już u schyłku XX wieku nie miał zbyt szerokiej reprezentacji w zakresie typów pocisków. Wymagało to licznych zmian m.in. czółka zamka (7,7 mm x 56R miał wystającą kryzę), magazynka i komory zamkowej. Przy okazji wzmocniono zamek i komorę, przede wszystkim drogą wykorzystania znacznie lepszych gatunków stali. AIA wdrożyła produkcję nowych Enfieldów w 1998, a pierwsza modyfikacja określana była jako No 4 Mk 10.

Obecnie Austrialian International Arms produkuje kilka wzorów tej broni, przy czym najbliższe oryginałom są No 4 Mk 4 Standard Rifle, z lufą długości 640 mm i długimi nakładkami. Tutaj zakład oferuje modyfikację bliską słynnej odmianie snajperskiej (T), a więc z dodatkową, dołączaną poduszką policzkową. Jest ona przeznaczona prawie całkowicie na wewnętrzny rynek australijski. Karabiny są najczęściej wykończone w tradycyjnej oksydzie lub zostają parkeryzowane. Ta ostatnia odmiana nie daje niepożądanych odblasków stali w słońcu, wydaje się atrakcyjniejsza także pod względem estetycznym. Osady wykonane są z drewna tekowego, przy czym oprócz kolby prostej, spotykane są odmiany typu Monte Carlo. No 4 Mk 4 był produkowany przez AIA także w odmianie lekkiej SL, z 560-mm lufą, ale jest to wersja ściśle limitowana, jak dotąd wypuszczona w ilości zaledwie 20 sztuk, na rocznicę Klubu Strzeleckiego w Oueensland. No 4 oferowany jest jako US Export Model, No 4 Mk 4 Special Export lub Standard Rifle. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 06/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.