Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Powtarzalna broń, przeładowywana charakterystycznym, ślizgowym (posuwisto-zwrotnym) ruchem czółenka po raz pierwszy pojawiła się na rynku amerykańskim w połowie lat 1880. Autorem patentów 278 324 z 29 maja 1883 i 285 020 z 18 września 1883 był William H. Elliot, zaś pierwszą konstrukcją działającą w oparciu o tę zasadę był karabin Colt Lighting z 1884. 25 października 1890 John M. Browning wraz z bratem Mattew, otrzymali patent 441 390 na pierwszą strzelbę pump action. W 1893 rozpoczęto produkcję pierwszego, niezbyt udanego modelu, zastąpionego w cztery lata później dopracowanym i słynnym Winchesterem M1897 (M97 Trench gun).

Strzelby biorące udział w teście, od góry: Boito BSA-5T-84 (z 760-mm lufą), Maverick 88 Security (z 500-mm lufą) i Winchester M1300 Defender (z 470-mm lufą) /Zdjęcie: Marek Czerwiński

Przeładowanie pompy czy też pompki (bowiem takie nazwy tej konstrukcji funkcjonują na naszym rynku) zachodzi praktycznie bez odrywania broni od ramienia i dokonuje się przez przesunięcie czółenka do tyłu (co powoduje wyjęcie i wyrzucenie wystrzelonej łuski) i z powrotem do przodu (załadowanie następnego naboju i zamknięcie zamka). Jednym z wyjątków jest rosyjska strzelba Ryś, działająca na odwrotnej zasadzie.

Magazyn rurowy, umieszczony zwykle pod lufą (z wyjątkiem wspomnianego Rysia czy południowoafrykańskiej strzelby NeoStead, gdzie lufa znajduje się nad magazynem) mieści najczęściej 4-7 nabojów. Ten typowo amerykański system zapewnia broni stosunkowo dużą szybkostrzelność praktyczną, choć drugi strzał jest wyzwalany nieco wolniej niż w klasycznej, myśliwskiej broni dwulufowej (zwłaszcza z jednym językiem spustowym).

Strzelba Boito BSA-5T-84 w akcji /Zdjęcie: Marek Czerwiński

Pojawienie się na rynku konstrukcji pump action spowodowane było specyfiką warunków życia i polowania w ówczesnych Stanach Zjednoczonych - broń nie gorzej niż do łowów musiała się nadawać również do samoobrony. To wszystko, uzupełnione o niski koszt zakupu konstrukcji, jej dużą wytrzymałość mechaniczną i niezawodność działania w każdych warunkach, zapewniły śrutówkom powtarzalnym znaczny sukces, zwłaszcza w obu Amerykach. Producenci nieustannie starają się doskonalić te konstrukcje. W ostatnim czasie pojawił się szereg strzelb tego typu, w których magazynu rurowego zastosowano wymienny, pudełkowy lub łukowy magazynek jednorzędowy. Dzięki szybkiej wymianie magazynka na zapasowy, zapewnia to jeszcze większą szybkostrzelność praktyczną broni. Z punktu widzenia myśliwych ważniejszym wydaje się jednak możliwość załadowania jednego magazynka amunicją śrutową, zaś drugiego kulową i szybka ich wymiana w razie zmiany sytuacji na polowaniu.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 04/2007
Drukuj Góra