Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsza misja hiszpańskich Tigre w Afganistanie

Wojska lądowe, 12 kwietnia 2013

Ministerstwo Obrony Hiszpanii poinformowało o pierwszej bojowej misji śmigłowców bojowych Tigre w Afganistanie.

Jeden z trzech hiszpańskich Tigre, stacjonujących w Afganistanie / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Jak wiadomo, hiszpańskie wiropłaty znajdują się w Azji od początku bieżącego miesiąca (Hiszpańskie Tigery już w Afganistanie, 2013-04-02). Po zapoznaniu się z terenem załogi przystąpiły do realizacji wyznaczonych zadań.

Pierwsza misja bojowa została wykonana 9 kwietnia. Tigre osłaniały konwój wozów bojowych Iveco LMV Lince, przewożący wyposażenie i części zamienne z wysuniętego posterunku bojowego Moqur w prowincji Herat, opuszczonego 9 marca,  do bazy Ruy González de Clavijo, w Kala-je Nau.

Zadanie zrealizowano w trzech etapach. Pierwszy polegał na eskortowaniu śmigłowców transportowych CH-47 przewożących kompanię Task Force Azor 21, osłaniającą konwój przed potencjalnym atakiem, z Kala-je Nau w pobliże przełęczy Sabzak, oddzielającej prowincje Herat i Badghis. Tigre przeprowadziły także rozpoznanie drogi, którą miał poruszać się konwój.

Drugim etapem było osłanianie konwoju opuszczającego pozycje przed ewentualnym atakiem.Ostatnie zadanie polegało na osłonie żołnierzy Task Force Azor 21 wsiadających do śmigłowców transportowych i zabezpieczenie ich przelotu powrotnego.

Osłaniany przez Tigre konwój był trzecim i ostatnim, który przebył trasę z Moqur do Kala-je Nau.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.