Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie Tigery w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 17 grudnia 2012

Ministerstwo obrony Niemiec poinformowało o dostarczeniu do Afganistanu pierwszych 2 śmigłowców uderzeniowych Tiger. Pozostałe 2 dotrą do tego kraju w ciągu tygodnia.

Tiger na pokładzie An-124

Śmigłowce dotarły do Afganistanu w piątek o 6:00 czasu miejscowego na pokładzie ciężkiego transportowca An-124. W uroczystości odbioru maszyn, zorganizowanej na terenie bazy lotniczej w Mazar-i Szarif na północy Afganistanu, wzięli udział przedstawiciele dowództwa niemieckiego kontyngentu oraz państw sojuszniczych misji ISAF.

Pozostałe dwa Tigery mają dotrzeć na miejsce w najbliższy piątek. Gotowość operacyjną śmigłowce osiągną w pierwszych miesiącach 2013. Wtedy też maszyny rozpoczną loty bojowe w ramach niemieckiego kontyngentu.

Wyładunek w Mazar-i Szarif / Zdjęcia: MO Niemiec

Dostawa pierwszych Tigerów do Mazar-i Szarif stanowi potwierdzenie niedawnych zapowiedzi niemieckiego ministerstwa obrony (Niemieckie Tigery wkrótce w Afganistanie, 2012-11-22). Pod koniec listopada Berlin ogłosił plany przerzutu do Afganistanu wszystkich 4 maszyn, wchodzących w skład 36. eskadry śmigłowców uderzeniowych, stacjonującej w bazie wojsk lotniczych w Fritzlar.

Piątkowe wydarzenie stanowi jednocześnie spory sukces lotnictwa niemieckich wojsk lądowych. Wysłanie Tigerów do Afganistanu było wielokrotnie odwlekane w czasie. Powodem były pojawiające się problemy techniczne, wykrywane w czasie eksploatacji dostarczanych przez Eurocoptera maszyn (Bezużyteczne Tigery, 2010-05-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.