Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cztery tankowce Tide od 2015

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 lipca 2013

Royal Navy opublikowała kolejne szczegóły programu budowy nowych brytyjskich tankowców typu Tide.

Wyporność nowych brytyjskich tankowców ma wynosić 37 tys. t. Załogę stanowić mają 63 osoby, w tym 17 oficerów (miejsce na 45 dodatkowych pasażerów). Okręty mają przewozić do 19 tys. m3 paliwa i być przystosowane m.in. do zaopatrywania lotniskowców typu Queen Elizabeth. Rysunek przedstawia wizualizację procesu tankowania przez przyszły HMS Tidespring okrętu pomocniczego RFA Argus (A135) / Rysunek: Royal Navy

Brytyjska marynarka wojenna poinformowała o zakończeniu prac projektowych nad nowym typem tankowców. W najbliższych miesiącach szczegóły techniczne okrętów mają zostać opracowane przez ich przyszłego producenta, południowokoreańską Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering (DSME) (Brytyjskie tankowce z Korei, 2012-02-23, Tide, nowe okręty Royal Navy, 2012-11-15).

Początek budowy tankowców ma rozpocząć się w przeciągu roku. Okręty będą budowane na terenie należącej do DSME stoczni w Okpo-dong na południowym wschodzie kraju. Po zakończeniu prac budowlanych i prób morskich, jednostki będą transportowane do Wielkiej Brytanii, gdzie zainstalowane zostanie na nich wymagane przez Royal Navy wyposażenie pokładowe.

Nowe brytyjskie tankowce, HMS Tidespring, HMS Tiderace, HMS Tidesurge oraz HMS Tideforce, mają wchodzić do służby w Royal Navy począwszy od października 2015. Ostatni z nich ma zostać przekazany Brytyjczykom w kwietniu 2017. Koszt ich budowy, trwającej po 10 miesięcy w przypadku każdego z nich, szacowany jest na 450 mln GBP. Część tej kwoty, nawet do 150 mln GBP, ma przypaść w udziale brytyjskim podwykonawcom DSME.

Okręty zastąpią jednostki starszych i wyeksploatowanych już typów: Rover, Leaf, Fort Rosalie oraz Fort Victoria. Mają pozostać w służbie przez co najmniej 25 lat.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.