Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Powstaje Koncern Kałasznikow

Przemysł zbrojeniowy, 10 lipca 2013

W lipcu ZNP Iżmasz zmieni nazwę na Koncern Kałasznikow. Oficjalne rozpoczęcie działalności spółki ma nastąpić 19 września 2013 w obchodzony w Rosji Dzień Rusznikarza.

W lipcu ma zostać założony, a we wrześniu oficjalnie rozpocznie działanie nowy Koncern Kałasznikow. W jego skład w pierwszej kolejności mają wejść dwa iżewskie zakłady – Iżmasz i Iżmech. Nowy koncern produkujący broń strzelecką i amunicję będzie nosił miano 94-letniego konstruktora broni strzeleckiej Michaiła T. Kałasznikowa, a jednocześnie współtwórcę najpopularniejszego karabinka automatycznego w historii – AK, produkowanego w Iżewsku / Zdjęcie: RIA

Podjęto decyzję, że iżewskie Zjednoczenie Naukowo-Produkcyjne Iżmasz, będące częścią państwowej korporacji Rostechnologie, zmieni w lipcu nazwę na Koncern Kałasznikow. Kończą się prace 15 grup roboczych zajmujących się audytem i przygotowaniem do połączenia dwóch iżewskich zakładów produkujących broń strzelecką – Iżmasz i Iżmech w jedną spółkę. W pierwszej kolejności zostaną scentralizowane administracja i kierownictwo, logistyka i zakupy materiałowe, pion marketingu oraz strategii i działania w ramach programów federacyjnych. Celem jest stworzenie jednego podmiotu, który konsolidowałby przedsiębiorstwa produkujące uzbrojenie strzeleckie oraz amunicję. Ma to pozwolić na zwiększenie efektywności i wzmocnienie pozycji rosyjskich producentów na światowym i rodzimym rynku cywilnym i wojskowym.  

Warto dodać, że Kałasznikow ma to być jeden z dwóch rywalizujących ze sobą koncernów produkujących broń strzelecką. Kolejny – Diegtariowa ma powstać na bazie zakładu ZID z Kowrowa (produkującego m.in. pistolety maszynowe AEK 919K Kasztan, karabinki AEK-971, rodzinę karabinów maszynowych PKM i KORD, erkaemy 6P41 Pieczenieg, karabiny wyborowe 6S8/1, czy granatniki maszynowe AGS-30), co ogłosił wicepremier Rogozin na początku czerwca 2013. Ma być też wiodącym w rozwoju przyszłych rosyjskich robotów wojskowych.

W przyszłości w skład Koncernu Kałasznikow mają wejść również: Instytut Naukowo-Badawczy Techniki Progress (odpowiedzialny za produkcję oprzyrządowania, jak też opracowanie, rozwój i serie próbne licznych przeciwpancernych pocisków kierowanych, rakiet balistycznych, artyleryjskich, jak też granatnika RPG-7, czy działka lotniczego NR-30), WPMZ Mołot (wytwarzający strzelby, karabiny i karabinki głównie na rynek cywilny, ale także lekką broń wsparcia RPK-20x), Biuro Konstrukcyjne Zautomatyzowanych Linii KBAL im. Koszkina (odpowiedzialne za rozwój maszyn i ciągów produkcyjnych do wytwarzania amunicji). W dalszej perspektywie planuje się także dołączenie innych producentów broni strzeleckiej i amunicji, jak na przykład TOZ z Tuły.

Tymczasem w samym Iżmaszu trwają zmiany, wprowadzone przez nowego dyrektora generalnego Konstantina D. Busygina. W ciągu roku średnia płaca wzrosła o 25% do 20 tys. rubli (2 tys. PLN) (Rekordowy eksport Iżmaszu, 2012-12-01). Planowane są także duże inwestycje, w ramach programu federalnego w latach 2014-2017 kosztem 1,8 mld rubli (54,5 mln USD) ma zostać zmodernizowany park maszynowy. W przyszłości wymiana urządzeń ma zostać przeprowadzona we wszystkich zakładach należących do Koncernu Kałasznikow. W 2013 Iżmasz ma podpisane umowy na dostawy broni na rodzimy i eksportowy rynek cywilny o wartości ponad 1 mld rubli (30,3 mln USD). Dyrektor szacuje, że na rynek wojskowy uda się sprzedać uzbrojenie warte 1,5 mld rubli (45,4 mln USD). Obecnie Iżmasz rozwija dla rosyjskiej armii nowy karabinek AK-12 (Badania ujawniają wady AK-12, 2012-11-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.