Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Premiera AK-12 w Żukowskim

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 29 czerwca 2012

Na TWM 2012 został po raz pierwszy publicznie pokazany nowy rosyjski karabinek AK-12.

Iżmasz, desperacko szukający zbytu na swoje produkty na rodzimym rynku, od stycznia 2012 prezentuje karabinek AK-12 wszystkim grupom decydentów, jak też stara się zainteresować konstrukcją media. Stąd, obok przedstawicieli ministerstw obrony czy spraw wewnętrznych, z broni strzelali też zawodnicy uprawiający strzelectwo dynamiczne. Na zdjęciu Ak-12 z 95-nabojowym magazynkiem bębnowym i podwieszanym granatnikiem jednostrzałowym / Zdjęcie: Iżmasz

Od 27 czerwca do 1 lipca w Żukowskim (miasto 40 km na południe od Moskwy) odbywa się 2. Międzynarodowe Forum Technologii w Maszinostrojenii (TWM) - największa tegoroczna impreza wojskowa w Rosji, w której ramach odbywają się równolegle dwie wystawy: MaszPromExpo i OboronExpo. I to właśnie na tej drugiej zaprezentowany został najnowszy produkt NPO Iżmasz, karabinek automatyczny AK-12 do naboju 5,45 mm x 39, nazywany AK piątej generacji. Niektórzy z zaproszonych gości będą mieli też możliwość przetestować broń na strzelnicy CNIITOCzMASz w Klimowsku 29 czerwca.

AK-12, podobnie jak polski MSBS-5,56 (MSBS-5,56 w Świętoszowie i Kielcach, 2012-06-20) jest konstrukcją modułową, wyposażoną docelowo w łatwowymienną lufę, która ma być dostosowana do kilku rodzajów amunicji: 5,45 mm x 39, 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 39 i 7,62 mm x 51. Łącznie Iżmasz ma oferować 20 odmian tej broni w różnych kalibrach i z odmiennymi długościami luf. W porównaniu z dotychczasowymi AK serii 100 (AK-100) nowa konstrukcja ma się charakteryzować znacznie lepszą ergonomią i funkcjonalnością, przy zachowaniu legendarnej niezawodności kałasznikowów. Znacznie zmniejszony został też podrzut i odrzut podczas strzelania, nie tylko w ogniu pojedynczym, ale też w seryjnym i ciągłym. Rosjanie zdecydowali się też na wprowadzenie do swojej broni, w miejscu dotychczas używanego standardu mocowania celowników i dodatkowych akcesoriów, na rozpowszechnione uniwersalne szyny montażowe standardu Picatinny.

Prace nad nową konstrukcją, nazwaną roboczo AK-12, rozpoczęto w sierpniu 2011, a pierwsze prototypy zostały skompletowane w grudniu poprzedniego roku. Karabinek został zademonstrowany wicepremierowi Federacji Rosyjskiej pod koniec stycznia 2012, wówczas pokazano też jego pierwsze zdjęcia (Iżmasz ujawnia AK-12, 2012-01-27). Pod koniec 2012 mają zakończyć się próby zakładowe AK-12, a w 2013 rozpoczną próby państwowe nowej broni. Premiera karabinka na TWM 2012 zbiegła się z oficjalnymi obchodami 205-lecia iżewskich zakładów.

Na początku czerwca przedstawiciele fabryki w Iżewsku ujawnili, przy okazji wizyty przedstawicieli ministerstw obrony i spraw wewnętrznych, jak też Federalnej Służby Bezpieczeństwa w zakładach, że obok odmiany podstawowej AK-12 będzie opracowana też wersja dla jednostek specjalnych, podobnie, jak to miało miejsce w przypadku włoskiego karabinka Beretta ARX 160 (Beretta dla komandosów, 2010-10-20). Główny konstruktor NPO Iżmasz Władimir Złobin obiecał wizytującym zakład funkcjonariuszom formacji specjalnych FSB, że taki model zostanie przekazany do testów w wybranych oddziałach jesienią 2012.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.